Każda ilość alkoholu szkodzi w ciąży

Realizowanie własnych celów

Picie alkoholu w ciąży jak i w życiu codziennym niewątpliwie nie wpływa pozytywnie na zdrowie organizmu, lecz powszechnie wiadomo też, że niewielka ilość lekkiego alkoholu nie jest aż tak toksyczna dla organizmu. Jeżeli chodzi o okres ciąży, picie alkoholu na pewno nie jest wskazane lecz czy picie alkoholu szkodzi zdrowiu Twojego dziecka? Okres ciąży to piękny czas dla każdej kobiety. Rozwija się w niej bowiem malutka istota, o którą trzeba zadbać już od samego początku jego rozwoju płodowego.

Dlatego też, każda kobieta w ciąży na pewno się zastanawiała kiedyś, czy zaszkodzi jej wypicie niewielkiej ilości alkoholu na przykład lampki wina czy jednego piwa. W tym jakże pięknym okresie ciąży warto jednak zrezygnować z zażywania ciężkiego alkoholu typu wódka, whisky itp. Natomiast warto się przyjrzeć bliżej delikatnym trunkom jakimi są czerwone wina. Duże grono lekarzy wręcz zaleca wypicie jednej lampki wina raz na jakiś czas. Czerwone wino bowiem zawiera się z grupie najzdrowszych alkoholi, z którymi mamy doczynienia. Więc czy jedna lamka wina szkodzi zdrowiu Twojego dziecka? Przecież wino pozytywnie wpływa na krążenie krwi oraz zawiera antyoksydanty, które spowalniają starzenie się organizmu. Brzmi jak samo zdrowie prawda? Lecz zastanówmy się jakie są fakty na temat picia alkoholu w ciąży.

Wino szkodzi rozwojowi płodu?

Okres ciąży, a szczególnie jego pierwsze 4 tygodnie są dla płodu decydujące w rozwoju. Dlatego też w tym okresie szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy i pijemy. Więc czy wino szkodzi tylko na początku ciąży czy w trakcie jej trwania również? Dziecko odżywiane przez pępowinę matki dostaje ważne składniki odżywcze jak i niestety toksyny. Badania lekarzy udowodniły, że wino szkodzi rozwojowi płodu nawet w niewielkiej ilości, gdyż płód dopiero zaczyna swój okres rozwoju w brzuchu matki i jest podatny na czynniki zewnętrzne matki. Dziecko zatem odczuje pozytywnie lub negatywnie nawyki odżywiania matki.

Każda kobieta powinna zatem zrezygnować nawet z pozornie niewielkiej ilości trunku dla dobra swojego dziecka. Wino szkodzi rozwojowi płodu, a nawet zdarza się, że kobieta traci płód wskutek poronienia. Na dalszym etapie rozwoju płodu, gdy dziecko pobiera coraz więcej składników odżywczych, jego rozwój następuje szybko i gwałtownie. Lepiej jest unikać czynników zagrażających zdrowiu i rozwoju płodu i zapamiętać, że wino szkodzi. Warto jest się więc jednak zastanowić, co jest najważniejsze dla kobiety w ciąży.

Dodaj komentarz