Jak wybrac biurko doskonałe?

Jednym z najczęściej spotykanych mebli w naszych domach czy biurach jest biurko komputerowe. To mebel, który nie powinien zostać wybrany przypadkowo. Nieodpowiednio dobrane biurko może mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Zatem czym się kierować przy wyborze idealnego biurka?

Wybór idealnego biurka – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na zakup biurka komputerowego warto zastanowić się do czego dokładnie będzie ono służyć. Musimy określić czy będzie to stanowisko naszej pracy, miejsce do nauki czy zwykły kącik rozrywki. W każdym z tych przypadków im więcej wolnego miejsca na biurku – tym lepiej. To podstawowa i jakże istotna zasada, o której warto pamiętać.

Kolejnym krokiem będzie ocena pomieszczenia, a następnie określenie kształtu w jakim powinno być biurko. Najpopularniejszymi są prostokątne i narożne. Mając ograniczoną przestrzeń to właśnie biurko narożne będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na biurko prostokątne, to zdecydowanie po takie powinniśmy sięgnąć. Daje ono większą wszechstronność ustawienia i nie ogranicza nas do postawienia go w kącie.

O czym należy pamiętać wybierając biurko pod komputer?

Wybierając biurko należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych elementów. Wysokość biurka uzależniona jest od naszego wzrostu. Jego minimum to 65-75cm. Na rynku istnieją biurka wyposażone w regulację wysokości, dzięki czemu mogą nam służyć przez długie lata.

Minimalna szerokość blatu biurka powinna wynosić ok. 80-90cm, zaś jego długość to co najmniej 120-160 cm. Wybierajmy taki blat, na którym nasz laptop, monitor lub ewentualnie klawiatura zmieści się bez problemu. Pamiętajmy jednak, aby pozostała odpowiednia szerokość na oparcie rąk. Faktura blatu powinna być wygodna do pracy, zatem nie powinna odbijać promieni słonecznych, będzie łatwa do czyszczenia, a krawędzie będą wyprofilowane i zaokrąglone.

Na jakie dodatkowe wyposażenie zwrócić uwagę?

Biurko wyposażone w dodatkowe szuflady i szafki niezwykle ułatwi organizację różnego rodzaju dokumentów, płyt, gier czy innych przedmiotów codziennego użytku. Warto jednak pamiętać, że decydując się na biurko z dodatkowymi szafkami nie powinny ograniczać miejsca przeznaczonego na nogi.

Niestety, nie każde biurko pod komputer zaprojektowane jest tak, by siedzenie przy nim było wygodne. Na rynku znajdziemy wiele modeli, którym daleko do ergonomii. Półka przymocowana w miejscu na nogi będzie przeszkadzać i utrudniać użytkowanie.

Jeśli jesteśmy użytkownikami komputera stacjonarnego powinniśmy również zastanowić się nad miejscem na listwę zasilającą. Zarówno monitor, drukarka czy router wymagają zasilania. Dlatego też miejsce na listwę ułatwi nam doprowadzenie do niej wszystkich kabli znajdujących się na biurku oraz w jego pobliżu.

Dodaj komentarz