Jak wybrać drapak dla kota?

Jak wybrać drapak dla kota?

Jednym z naturalnych zachowań kotów jest potrzeba drapania! Służy ono zarówno znakowaniu terenu, jak i usuwaniu martwych części puszki pazura. Jeżeli chcesz uniknąć zniszczonych mebli, warto zainwestować w drapaki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Dlaczego koty potrzebują drapaków?

Koty, choć przypominają pluszowe maskotki, mają w sobie serca i potrzeby dzikich zwierząt! Minęło bowiem jedynie około 10 000 lat od udomowienia kotów (a ok. 30 000 lat w przypadku psów). Zwierzęta te potrzebują zatem miejsc do wspinania się, drapania, skakania i ukrywania się! Zakup drapaka pozwala stworzyć przestrzeń, w której każdy kot może wykazywać zachowania specyficzne dla swojego gatunku. Dzięki wysokim meblom kot pozostaje także po za zasięgiem dzieci, psów, czy innych zwierząt, co umożliwia mu spokojny wypoczynek na nasłonecznionej platformie.

Wybierając mebel dla swojego kota, zwróć uwagę na jego docelową wielkość! Małe, podstawowe drapaki sprawdzą się dla kociaka każdej rasy, ale jeśli jesteś opiekunem Maine coona, kota norweskiego leśnego czy kota syberyjskiego lepiej od razu zainwestować w większe akcesoria, które posłużą Ci nawet, gdy kot dorośnie!

Drugą rzeczą, którą warto brać pod uwagę są materiały, z których wykonano powierzchnię do drapania. Najbardziej polecane są włókna sizalowe wytwarzane z agawy sizalowej. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością i zapewniają dłuższy czas użytkowania!

Kolejna kwestia to budowa drapaka! Obecnie na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór produktów wzbogaconych o:

  • domki,
  • wiszące zabawki lub platformy do odpoczynku i wspinaczki.

Inwestycja w bardziej atrakcyjny drapak wiąże się z kilkoma korzyściami. Taki mebel realizuje bowiem nie tylko potrzebę ścierania pazurów, ale daje także możliwość zabawy oraz obserwacji otoczenia z ukrycia. Wszystko to przyczynia się do realizacji naturalnych potrzeb kota i zmniejsza ryzyko zaburzeń behawioralnych.

Design mebli dla kota

Masz małe mieszkanie? Jeżeli drapak będzie musiał zostać ulokowany na korytarzu lub w salonie, możesz wybrać kocie meble pasujące do wnętrza Twojego domu. Wiele marek oferuje produkty o naprawdę ciekawym i estetycznym designie. Drapaki występują w różnych kolorach i mogą być wykonane z odmiennych materiałów. Piękne projekty bywają droższe niż drapaki dla kotów, ale są nowoczesne, modne i mogą stać się meblem, który wyróżni Twoje wnętrze!

Kochasz swojego kota? Napewno! Właściwy drapak to idealny wyraz Twojej troski o jego zdrowie psychiczne oraz fizyczne!