Wyrabiamy dobre nawyki

Wyrabiamy dobre nawyki

Pozytywne i negatywne nawyki

Całe życie składa się z sekwencji powtarzanych automatycznie nawyków. Wstawanie, jedzenie, szczotkowanie zębów, a nawet rozmowa z dalszymi znajomymi to dobitne przykłady. Niektóre dni przez bezwiedne wykonywanie schematycznych czynności przypominają jednolity zbitek niemożliwy do odtworzenia w pamięci. Niektóre nawyki są oczywiście pozytywne, a inne negatywne, utrudniające uzyskanie maksymalnej jakości życia. Te właśnie przydałoby się z niego wyeliminować.

Etapy przemiany wewnętrznej

Zmiana rozpoczyna się zawsze od świadomego wytypowania złych nawyków. Oto krótka przykładowa lista: myślenie o siebie jako nieudaczniku, notoryczne spóźnienia, późne wstawanie, odkładanie zadań na ostatnią chwilę.

Dlaczego nie chcesz się zmienić?

Niewiele osób podejmuje walkę o wewnętrzną metamorfozę, ponieważ skutków negatywnych nawyków po prostu nie widać od razu. Pojawiają się czasami po kilkunastu latach. Chociażby zaniedbanie w nauce języków obcych, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej.

Sukces nie przychodzi natychmiast

Nawyk trzeba utrwalić, a proces zastąpienia trwa według popularnej metodologii dwadzieścia jeden dni do miesiąca. W tym czasie należy utrzymać systematyczność, a realne działania wspierać wizualizacjami oraz korzystnymi afirmacjami.

Nawyk nawykowi nierówny

Nawyk nie może być usunięty, a jedynie zmieniony na inny, dlatego po wytypowaniu tych niepożądanych określ listę idealną. Aby ułatwić sobie życie pracuj tylko nad jedną cechą jednorazowo. Przygotuj stosunkowo większą nagrodę po osiągnięciu celu. Nie żałuj, bo nawet drobna zmiana zgodnie z efektem motyla prowadzi do rewolucji.

Utrzymuj ciągłość zmagań za wszelką cenę

Najważniejszą cechą jest oczywiście systematyczność. Jeżeli nie potrafisz zmusić się do wykonania całości zadania np. rzucasz papierosy, ale tym razem przegrywasz walkę to nie pal całego papierosa. Zgaś go wcześniej niż zwykle, użyj tylko do połowy. Wtedy zachowasz psychologiczną ciągłość zmagań. Bardzo korzystne jest przygotowanie wzmacniaczy motywacyjnych w krytycznych chwilach zniechęcenia. Sam będziesz bowiem sabotować własne decyzje. To nieuniknione. Wtedy miej pod ręką telefon do przyjaciela, nagrania guru, drzemkę lub po prostu zacznij pisać szybko co cię dręczy i przeczytaj stwierdzając jakie to głupie.

Praktyczna technika odrzucania nawyków

Ciekawą techniką zmieniającą dynamicznie nawyki jest Swish Pattern. Wywodzi się z filozofii NLP. Najpierw człowiek wyobraża sobie w umyśle „stary, zły, okrutny” nawyk, aby jeszcze dodatkowo zmniejszyć jego udział w życiu (psychologiczna dewaluacja wartości obecnego zachowania). Trzeba koniecznie zobaczyć siebie w danym momencie. Kiedy już dojdziesz do chwili, w której widzisz sytuację własnym, wewnętrznym wzrokiem czyścisz ją, usuwasz, a później po wzięciu głębokiego oddechu nakładasz nawyk pożądany. Przy dużym poziomie wiary w NLP wystarczy zaledwie jedna taka sesja, aby uzyskać nową cechę, ponieważ swish pattern działa w podświadomości. Obraz wyobrażony jest porównywalny doświadczeniem z tym realnym.

Sztuka odrzucania drogą do zwiększonych możliwości osobistych

Składowanie rzeczy leży w ludzkiej naturze. Wystarczy, żebyś rozejrzał się w swoim otoczeniu, a na pewno wytypujesz przynajmniej pięć elementów, bez których mógłbyś przeżyć. Mało tego, niektóre drobiazgi są zupełnie zbędne, wręcz ograniczające codzienne działania. I nie chodzi tu bynajmniej o aspekt fizyczny, ale bardziej duchowy. Są ludzie wierzący stale w dziecięce marzenia o zostaniu piłkarzem. Chociaż odnoszą pewne sukcesy w amatorskich ligach, czy meczach osiedlowych wiedzą w głębi serca, że nic już więcej nie ugrają. Ten przykład sugeruje, że sztuka odrzucania pewnych założeń określonych jako wewnętrzne kotwice stanowi prawdziwe wyjście w stronę uzyskania prawdziwej wolności osobistej.

Od czego rozpocząć odrzucanie?

Toksyczni ludzie niszczący poczucie twojej własnej wartości tzw. ludzkie chwasty wymagają usunięcia z kontaktów. Dobitne określenie sugeruje, że chwastów się nie pielęgnuje tylko od razu wyrywa, bo niszczą wypracowane piękno ogrodu. Podobnie jest w życiu. Kiedy posługujesz się metodą odrzucania musisz wyeliminować z codzienności wszystko, co wiązało się z daną rzeczą. Nie przechowuj zdjęcia byłej dziewczyny czy chłopaka itp.

Filozoficzne oczyszczenie prowadzące do minimalistycznej równowagi

Odrzucanie to tak naprawdę tworzenie miejsca na coś nowego, zdecydowanie lepszego. Wiąże się też w dużym stopniu z filozofią minimalizmu sprowadzającą się do utrzymywania wysokiej jakości, a nie ilości. Takie podejście ma zastosowanie do strefy fizycznej i wewnętrznej.

Dlaczego odrzucanie jest pożyteczne dla umysłu?

Można to wyjaśnić na ekstremalnym przykładzie zdarzeń traumatycznych, które podświadomość zupełnie zaciera w pamięci tak, aby dać jednostce szansę na normalne działanie. Druga sprawa to standardowe wyrzucanie śmieci. Ich nagromadzenie w domu powoduje ogromny dyskomfort. Przeanalizuj zatem swój wewnętrzny i zewnętrzny świat typując w nim wszystkie elementy zbędne, a później przeprowadź ich absolutną kasację. Zobaczysz, że poczujesz się tak, jakby kamień spadł ci z serca. Automatycznie staną przed tobą nowe możliwości. Niespełnione marzenia blokują. Nie dają ci spokoju. Kiedy coś się nie sprawdza lub nie działa pozbądź się balastu. Daj sobie szansę na coś lepszego. Droga odrzucania to tak naprawdę droga oczyszczenia, uzyskania harmonii.