Podstawowe kwestie dotyczące organizacji placu zabaw

Jeśli okazało się, że chcesz zbudować plac zabaw, możesz poprosić o pomoc specjalistów. Warto jednak wiedzieć, o czym pomyśleć, żeby miejsce to było jak najbardziej przyjazne dla najmłodszych. Jest kilka aspektów, które warto zawsze wziąć pod uwagę.

Dobra lokalizacja to podstawa

Robiąc ogólnodostępny plac zabaw warto jest znaleźć sensowną lokalizację. Przede wszystkim powinna być ona odpowiednio oddalona od różnych budynków i miejsc, gdzie są skupiska ludzi. Bawiące się dzieci są bowiem bardzo głośne i nie powinny przeszkadzać innym osobom. Poza tym miejsce to musi spełniać również określone normy, jak na przykład być oddalone o 10 metrów od wszystkich budynków, ulicy oraz parkingów do 60 samochodów. Jeśli parking jest przygotowany na więcej miejsc postojowych, wtedy plac zabaw musi być od niego oddalony o dodatkowych 10 metrów.

Odpowiednie zaplanowanie zagospodarowania terenu

Jeśli mamy już miejsce, powinniśmy dobrze zaplanować jego zagospodarowanie. Ważne jest wykorzystanie naturalnej infrastruktury w postaci drzew i krzewów. Jeśli jest ich dużo to dobrze, ponieważ dają cień w upalne dni. A poza tym roślinność tłumi dźwięki więc jest to też dodatkowy atut. Producent placów zabaw pomoże zaplanować odpowiednie dopasowanie urządzeń to tego, co znajduje się już w danym miejscu.

Zadbaj o odpowiednie urządzenia

Bardzo ważnym etapem jest właśnie wybór urządzeń. Przede wszystkim powinno się zadbać o to, żeby wybrany przez nas producent placów zabaw zapewniał certyfikowane, bezpieczne urządzenia. Poza tym powinny być one ciekawe. Dobrze jest jeszcze zastanowić się, dla jakiej grupy wiekowej planuje się budowę. Dzieci trzyletnie będą bowiem bawić się na innych urządzeniach niż przedszkolaki czy uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej. Jeśli plac ma być ogólnodostępny dla różnych grup wiekowych, warto zadbać o uniwersalność, czyli dostarczyć urządzenia dla każdego, aby wszystkie dzieci mogły się swobodnie na nim bawić.

Ostatni etap to mała architektura

Na końcu pozostaje jeszcze kwestia dodatkowych rzeczy, jak ławki czy śmietniki oraz podłoże. Te ostatnie powinno być odpowiednio miękkie, przynajmniej w strefach upadku. Natomiast pod ławkami musi być stabilne. Istnieje możliwość wykorzystania naturalnego podłoża, jak piasek czy korek albo sięgnięcia po sztuczne materiały, które są bardziej miękkie. Poza tym można również ogrodzić plac zabaw, a także dołożyć do niego oświetlenie.

Dodaj komentarz