Ból pachy – czy to poważna dolegliwość?

Ból pachy – czy to poważna dolegliwość?

Ból pod pachą jest zdecydowanie dolegliwością nietypową – przede wszystkim ze względu na samo miejsce jego występowania. Przyzwyczailiśmy się chyba wszyscy do bólów głowy, zęba, czy brzucha – ale co może oznaczać ból występujący właśnie pod pachą? Na szczęście, jak się okazuje, w większości przypadków nie jest on objawem żadnej poważnej choroby. Warto jednak wiedzieć, co może on oznaczać. Wszak, jak wiadomo, od każdej reguły są wyjątki. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zatem różnym rodzajom, przyczynom, a także możliwościom leczenia bólu pod pachą.

Najczęstsze przyczyny bólu pod pachą

W zdecydowanej większości przypadków ból pod pachą spowodowany jest nadwyrężeniem mięśni – na przykład w związku z intensywnym treningiem. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do dolegliwości bólowych przy poruszaniu całą ręką dzień – dwa po treningu. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to jednak nic poważnego, a dolegliwości ustąpić powinny w przeciągu kilku dni. Jeśli jednak tak się nie stanie – najprawdopodobniej doszło do urazu w obrębie samego mięśnia (na przykład naderwania ścięgien.

U osób, które regularnie golą pachy, dolegliwości bólowe mogą wystąpić z powodu pojawienia się stanu zapalnego mieszków włosowych. Dolegliwości tej bardzo często towarzyszy niewielki guzek, objawiający się również pod pachą chorego. Choć dolegliwości bólowe towarzyszące tej chorobie są nieprzyjemne – to i również niegroźne. Ból należy przeczekać, a podczas kolejnych zabiegów depilacji pach po prostu zadbać o większą higienę.

Co oznacza ból pachy podczas ciąży?

Chociaż ciąża również sama w sobie nie jest częstym powodem występowania bólu pod pachą – warto wiedzieć, że takie sytuacje są jak najbardziej spotykane. Po raz kolejny pragniemy uspokoić zainteresowane osoby. Nawet, jeśli u kobiety w ciąży takowa dolegliwość występuje, najprawdopodobniej jej przyczyny są prozaiczne. Pamiętać należy, że podczas ciąży organizm kobiety niejako “przygotowuje się” do roli matki – a to oznacza, że zachodzi w nim szereg zmian. Gdy zaś zmiany te zaczynają dotyczyć gruczołów piersiowych – wówczas dolegliwości bólowe mogą objąć i pachy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, a dolegliwość ta ustąpi niemalże równie nagle, jak się pojawiła.

Ból pachy

Gdy dziecko boli pacha

Co jednak, gdy ból pod pachą dolega dziecku? W takim przypadku zdecydowanie najczęściej winne są urazy mechaniczne, a także przeciążenia mięśni. Zdarza się także, że ból pachy u dziecka jest syndromem dolegliwości związanych z alergią. Może ją spowodować chociażby proszek do prania, lub materiał, z jakiego zostało wykonane jego ubranie. Jeśli węzły chłonne pod pachami nie są powiększone, nie dzieje się nic poważnego. Nawet zaś, jeśli są – najczęściej powodem takiego stanu rzeczy jest aktywna lub niedawno przebyta infekcja.

Poważniejsze przyczyny bólu pod pachami

Jak więc widać, pojawienie się bólu pod pachami, czy to u osoby dorosłej, czy też u dziecka, samo w sobie nie jest powodem do paniki. Bardzo często jego przyczyny okazują się na tyle prozaiczne, że dolegliwości ustąpią samoistnie. Jeśli jednak ból wydaje się z każdym dniem nasilać, nie ustępuje po kilku dniach, lub obserwujemy u siebie inne nietypowe, niepokojące nas objawy, konsultacja medyczna jest jak najbardziej zalecana. Pamiętajmy, że choć w przypadku bólu pod pachami zdecydowana większość przyczyn jest prozaiczna, poważnych objawów absolutnie nie należy lekceważyć. Mogą one bowiem być objawami  lub towarzyszyć schorzeniom takim, jak:

 • neuropatie
 • chorobu reumatyczne stawów
 • nerwica
 • zawał serca
 • choroba wieńcowa
 • padaczka
 • udar mózgu
 • zespół Volkmanna
 • stwardnienie rozsiane

Oczywiście, sam fakt, że ból pod pachami po kilku dniach nie ustąpił nie oznacza jeszcze, że na pewno usłyszymy tak poważną diagnozę. Często winne takiemu stanowi rzeczy są choćby naderwanie, czy zerwanie ścięgna. Niemniej jednak – warto wiedzieć, na jakie objawy dodatkowe warto zwrócić uwagę lekarza w trakcie konsultacji medycznej. Być może pozwoli to wyłapać poważną chorobę na wczesnym jej etapie.

Z tego też powodu wysoce zalecana jest obserwacja tego, jak “zachowuje się” nasz ból. Często rozwój poważnych chorób łączy się bowiem z pojawieniem się nietypowych dolegliwości bólowych pod pachami. Gdy dostrzeżemy którąkolwiek z nich u siebie – czym prędzej skonsultować się powinniśmy z lekarzem.

Co oznacza promieniowanie bólu pachy do ręki?

Czasem zdarzyć się może, że ból, który zaczął doskwierać nam pod pachami promieniuje do kończyn górnych. Jest to wyraźna wskazówka, że przyczyna problemu może nie leżeć pod pachą, a w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jest on bowiem bardzo podatny na uszkodzenia i przeciążenia – dlatego też narażone na dolegliwości z jego strony są przede wszystkim osoby pracujące fizycznie. Zdarza się jednak, że odcinek szyjny kręgosłupa ulega uszkodzeniu chociażby w wyniku nieprawidłowego ułożenia podczas snu. W takiej sytuacji ból pachy może promieniować do całej kończyny, albo jedynie do niektórych jej partii. Jakie jeszcze objawy mogą wystąpić w takiej sytuacji?

Jeśli przyczyna bólu pod pachami tkwi w kręgosłupie, odczuwać możesz

 • mrowienie i drętwienie w kończynach górnych
 • zaburzenia widzenia i słyszenia
 • bóle głowy
 • szumy uszne

Rzecz jasna, nie każdy z wyżej wymienionych objawów wystąpi u każdego pacjenta. Jeśli jednak – przykładowo – bóle głowy, czy drętwienie kończyn górnych często się powtarza, warto zasięgnąć opinii lekarskiej. Wykonana zostanie diagnostyka szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa, w celu potwierdzenia lub wykluczenia poważnych schorzeń – dyskopatii, stanów zapalnych czy też nowotworowych.

Co, gdy pacha boli przy dotyku?

Niektórzy pacjenci narzekający na ból pod pachą skarżą się, że nasila się on przy dotyku. Czasami zaś dolegliwości bólowe wogóle nie występują, dopóki nie zostanie ona dotknięta. Wbrew pozorom, takie objawy należy traktować bardzo poważnie – mogą one wskazywać na rozwój choroby nowotworowej. Konkretnie mowa tutaj o:

 • chłoniaku
 • raku piersi
 • szpiczaku
 • białaczce

Jeśli dostrzegamy u siebie takie objawy, powinniśmy sprawdzić jeszcze, czy znajdujące się pod naszą pachą węzły chłonne nie są powiększone. Jeśli tak jest – niestety, prawdopodobieństwo, że w naszym organizmie dochodzi do rozwoju procesu nowotworowego jest spore. Ostateczną pewność dadzą jednak profesjonalne badania lekarskie.

Pamiętajmy, że w dzisiejszym świecie nowotwór nie tylko nie jest już wyrokiem śmierci, ale i chorobą  w wielu przypadkach w pełni uleczalną. O naszych szansach decyduje jednak przede wszystkim to, jak szybko zareagujemy, dlatego też jeśli tylko pojawiły się u nas takie objawy, powinniśmy czym prędzej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który odpowiednio pokieruje naszym leczeniem. Wcześnie wykryty nowotwór piersi, jak i chłoniak oznacza bardzo dobre rokowania i wyleczalność wynoszącą nawet ponad 95%.

 

Ból pachy

Co oznacza jednostronny, kłujący ból pod lewą pachą?

Prawdopodobnie najpoważniejszą sytuacją jest nagłe pojawienie się pod pachą ostrego, kłującego bólu – zwłaszcza, jeśli doskwiera nam on również w klatce piersiowej. Może on być bowiem związany z chorobami serca – w tym z najpoważniejszą, czyli zawałem. Charakterystycznymi dla zawału objawami są również ucisk w klatce piersiowej, a także promieniowanie bólu do żuchwy. Ponadto objawami wskazującymi na aktywny zawał serca są między innymi:

 • duszność i kłopoty z oddychaniem
 • uczucie gorąca
 • przejmujący strach przed śmiercią
 • rozprzestrzenianie się ucisku z klatki piersiowej na brzuch
 • widoczna gołym okiem bladość twarzy
 • zawroty głowy
 • narastanie intensywności bólu

W przypadku, gdy bólowi pod pachą towarzyszy jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej wezwać do chorego karetkę pogotowia ratunkowego. Od szybkości podjętych przez nas decyzji może zależeć życie chorego, ponieważ od pierwszych objawów zawału do powstania w sercu chorego nieodwracalnych zmian mija średnio od 60 do 120 minut. Ponieważ zawał wiąże się z niedokrwieniem, stanowi bezpośrednie zagrożenie życia – zignorowanie takich objawów jest absolutnie najgorszym, co możemy zrobić