Migdałki to dwa mięsiste zgrubienia z tyłu jamy ustnej – jeden znajduje się po lewej, a drugi po prawej stronie. Są one odpowiedzialne za wychwytywanie i zabijanie zarazków, a także pomagają zapobiegać infekcjom gardła i płuc. Czasami jednak same migdałki mogą ulec zakażeniu, co może spowodować pojawienie się białych plam z tyłu gardła. Istnieje wiele przyczyn powstawania białych plamek na migdałkach. Ten artykuł wyjaśnia pięć możliwych przyczyn.
Białe plamki na migdałkach spowodowane anginą
Angina jest zakaźną infekcją bakteryjną. Oprócz białych plam na migdałkach, objawy mogą obejmować:
- gorączkę
- czerwone i bolące gardło
- ból głowy
- dreszcze
- trudności z przełykaniem
- opuchnięte węzły chłonne lub gruczoły na szyi
- utrata apetytu.
Do leczenia anginy zwykle potrzebne są antybiotyki, ale po rozpoczęciu leczenia objawy zwykle ustępują w ciągu około tygodnia.
Kiedy należy się martwić
Porozmawiaj z lekarzem, jeśli doświadczasz:
- objawów anginy
- trudności w oddychaniu
- bólu gardła, który trwa dłużej niż dwa dni
- ból gardła z drobną, przypominającą papier ścierny różową wysypką na skórze
- trudności w połykaniu
Białe plamki na migdałkach spowodowane zapaleniem migdałków
Jeśli masz białe plamki na migdałkach, może to być oznaką zapalenia migdałków. Zapalenie migdałków jest zazwyczaj infekcją wirusową, a objawy ustępują po tygodniu. Do innych objawów zapalenia migdałków należą:
- kaszel
- gorączka
- ból głowy
- mdłości
- zmęczenie
- opuchnięte gruczoły szyi
- czerwone i opuchnięte migdałki
Kiedy należy się martwić
Zgłoś się do lekarza, jeśli objawy nie ustępują po trzech do czterech dniach lub jeśli są ciężkie. Należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli masz:
- trudności z oddychaniem, przełykaniem śliny lub otwieraniem ust
- silny ból
- stała wysoka temperatura
- nasilone objawy, w szczególności ból tylko po jednej stronie gardła
Białe plamki na migdałkach spowodowane pleśniawką jamy ustnej
Pleśniawka jamy ustnej jest infekcją grzybiczą, która może wystąpić w jamie ustnej i powoduje powstawanie białych plam na migdałkach. Białe plamki mogą pojawić się również w innych częściach jamy ustnej, a czasami łączą się ze sobą, tworząc większe plamki, zwane “płytkami”. Pleśniawka jamy ustnej nie jest zazwyczaj poważna ani zaraźliwa i w większości przypadków ustępuje bez leczenia. Oprócz białych plamek, pleśniawki mogą powodować:
- bolesne, czerwone plamy wokół ust
- ból podczas jedzenia lub picia
- czerwone i obolałe usta
- tymczasowe zmiany w odczuwaniu smaku
Białe plamy na migdałkach spowodowane przez mononukleozę zakaźną (gorączkę gruczołową)
Mononukleoza zakaźna lub gorączka gruczołowa jest wywoływana przez wirus Epsteina-Barr, a jednym z jej objawów jest ciężkie zapalenie migdałków, które powoduje powstawanie białych plam na migdałkach. Jest to choroba samoograniczająca się, a większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu około dwóch tygodni, ale możesz czuć się zmęczony przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów. Oprócz białych plam na migdałkach może ona powodować:
- ból gardła
- obrzęk wokół oczu
- silne zmęczenie
- łagodny ból w lewej górnej części brzucha (z powodu obrzęku śledziony)
- objawy grypopodobne, takie jak gorączka, bóle mięśni i bóle głowy
- spuchnięte gruczoły.
Kiedy należy się martwić
Należy udać się do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy gorączki gruczołowej. Należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli:
- masz problemy z przełykaniem
- masz trudności z oddychaniem
- masz silny ból brzucha
Białe plamy na migdałkach spowodowane przez kamienie migdałkowe
Kamienie migdałkowe to nagromadzenie zanieczyszczeń w tylnej części gardła. Zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju, ale mogą powodować nieprzyjemne objawy, takie jak:
- nieświeży oddech
- ból gardła
- kaszel
- ból ucha
- problemy z przełykaniem
O zapaleniu migdałków
Migdałki to dwa małe, okrągłe guzki tkanki znajdujące się w tylnej części gardła. Stanowią one część układu odpornościowego, pomagając organizmowi zwalczać infekcje. Z wiekiem migdałki stają się coraz mniejsze. Jeśli masz zapalenie migdałków, prawdopodobnie są one zaczerwienione, opuchnięte i obolałe. Zapalenie migdałków może dotknąć ludzi w każdym wieku, ale częściej występuje u dzieci i młodych dorosłych. Możesz zachorować na nią o każdej porze roku. Jednak najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie zapalenia migdałków wywołanego przez wirusy latem lub jesienią. Zapalenie migdałków spowodowane infekcją bakteryjną występuje częściej zimą lub wczesną wiosną. Zapalenie migdałków zazwyczaj ustępuje samoistnie po około tygodniu. Najczęściej jest ono wywołane przez wirusy, więc antybiotyki nie pomogą. Nawet jeśli jest to infekcja bakteryjna, często ustępuje bez antybiotyków. Możesz złagodzić objawy za pomocą środków samopomocy i leków dostępnych bez recepty.
Objawy zapalenia migdałków
Jeśli masz zapalenie migdałków, prawdopodobnie boli Cię gardło. Jednak ból gardła nie zawsze oznacza, że masz anginę. Inne objawy zapalenia migdałków mogą obejmować:
- ból przy przełykaniu
- trudności z połykaniem
- ból ucha
- podwyższona temperatura (ponad 38°C)
- nieprzyjemny oddech
- ból głowy
- ogólne złe samopoczucie
- złe samopoczucie lub wymioty – szczególnie u dzieci
- ból brzuszka – szczególnie u dzieci
Możesz również zauważyć, że masz opuchnięte migdałki i obrzęknięte gruczoły na szyi. Twoje migdałki mogą być pokryte białym nalotem lub białymi plamkami ropy. Objawy mogą utrzymywać się przez tydzień. Jeśli się nasilają lub są bardzo poważne, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym po poradę. Więcej informacji na temat tego, kiedy należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, znajduje się w sekcji FAQ na tej stronie.
Diagnoza zapalenia migdałków
Często można złagodzić zapalenie migdałków w domu bez konieczności wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Większość ludzi zauważa poprawę w ciągu tygodnia bez antybiotyków. Jeśli objawy nie ustępują, lekarz pierwszego kontaktu może chcieć sprawdzić, czy nie ma innej przyczyny. Lekarz pierwszego kontaktu zazwyczaj diagnozuje anginę na podstawie objawów oraz wyglądu gardła i migdałków. Zazwyczaj nie będzie musiał wykonywać żadnych innych badań. Lekarz zapyta o objawy i zbada Cię. Następnie zajrzą do wnętrza jamy ustnej, być może przy użyciu jasnego światła. Mogą również użyć rozwieracza języka (płaskiego drewnianego patyczka), aby delikatnie przesunąć język w dół i uzyskać lepszy widok migdałków. Mogą też obmacać Twoją szyję, aby sprawdzić, czy nie masz obrzękniętych gruczołów.
Objawy zapalenia migdałków są podobne do objawów gorączki gruczołowej. Gorączka gruczołowa jest najbardziej prawdopodobne, aby wpłynąć nastolatków i młodych dorosłych. Może ona powodować bardzo silny ból gardła, lekko podwyższoną temperaturę i obrzęk gruczołów na szyi. Jest również bardziej prawdopodobne, że gorączka gruczołowa spowoduje pojawienie się białego nalotu na migdałkach, a zmęczenie może trwać dłużej. Jeśli Twój lekarz pierwszego kontaktu uzna, że możesz mieć gorączkę gruczołową, może poprosić Cię o wykonanie badania krwi.
Co to są kamienie?
Kamienie migdałkowe, znane również jako migdałki, to grudki, które tworzą się w obrębie migdałków. Mogą one być białe lub żółte i zazwyczaj są twarde. Choć bardzo nieprzyjemne dla cierpiącego, kamienie migdałkowe nie są zaraźliwe i rzadko przechodzą w coś poważnego. Dość często, osoba z kamieniami migdałkowymi nie będzie świadomy, że mają je na początku, ponieważ nie są one łatwe do zobaczenia i chociaż mogą one dostać się do wielkości winogron, mogą być również tak małe jak ziarno ryżu. Mogą one powodować obrzęk i ból w migdałkach i mają nieprzyjemny zapach.
Przyczyny
Śluz, pokarm, ślina i martwe komórki mogą gromadzić się w kieszonkach migdałków (kryptach migdałkowych). Powoduje to rozwój bakterii i grzybów, które z czasem tworzą kamień migdałkowy. Czasami tworzy się jeden, innym razem może być ich kilka naraz. Rzeczy, które mogą powodować to nagromadzenie obejmują:
- Zła higiena jamy ustnej
- Przewlekłe problemy z zatokami
- Przerośnięte migdałki
- Przewlekłe zapalenie migdałków
- Objawy
Może być trudno widocznie zauważyć kamienie migdałkowe, ale są objawy, które pochodzą z nimi, które uświadomią Ci, że jest to problem. Obejmują one:
- Żółte lub białe grudki na migdałkach
- Ból ucha
- Bolesne i opuchnięte migdałki
- uporczywy kaszel
- Śmierdzący oddech
- Ból gardła
- Trudności w połykaniu
- Zapobieganie
Kamienie z migdałków mogą powrócić, gdy już je masz. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec. Należą do nich:
- Dbaj o nawodnienie, pijąc dużo świeżej wody
- Dbaj o higienę jamy ustnej i szczotkuj zarówno język, jak i zęby
- Regularnie płucz usta słoną wodą
- Nie pal papierosów.
- Leczenie
Chociaż kamienie migdałkowe są zazwyczaj nieszkodliwe, większość ludzi, co zrozumiałe, chce, aby zniknęły jak najszybciej. Metody ich usuwania obejmują:
Kaszel – energiczne kaszlnięcie może rozluźnić kamienie
- Drobny zabieg chirurgiczny – W skrajnych przypadkach jest to opcja, która jednak rzadko leczy podstawowy problem
- Płukanie jamy ustnej – używanie słonej wody lub płynów do płukania jamy ustnej może złagodzić ból i obrzęk oraz pomóc w rozluźnieniu kamieni
- Tonsillektomia – Usunięcie migdałków w celu zapobieżenia dalszym infekcjom w przewlekłych przypadkach rozwiąże problem
- Antybiotyki – zmniejszą one nagromadzenie bakterii, ale nie wyleczą pierwotnej przyczyny.