Jaki alkomat wybrać?

Jaki alkomat wybrać?

Posiadanie alkomatu zapewnia wielu kierowcom pewność, że mogą jechać samochodem nawet po spożyciu pewnej ilości alkoholu. Z tego powodu coraz większa liczba kierowców decyduje się na korzystanie z alkomatów również w warunkach domowych.

Oczywiście w przypadku osób prywatnych nie ma konieczności decydowania się na najlepszej jakości alkomaty, gdyż są on kosztowne a bardzo precyzyjna dokładność pomiaru w przypadku domowego użytku alkomatów nie jest konieczna. Najbardziej popularnymi alkomatami ze względu na dostępność oraz cenę są jednorazowe, które można kupić w wielu sklepach spożywczych, kioskach. Z drugiej strony coraz większa liczba kierowców sięga po alkomaty dające lepszą jakość pomiarów, czyli alkomaty elektrochemiczne. W przypadku tych do użytku domowego ich cena bywa przystępna.

Kalibracja

W przypadku alkomatów wielorazowego użytku niezbędne jest regularne wykonywanie kalibracji urządzenia, jeśli ma ono precyzyjnie wskazywać wyniki poszczególnych pomiarów. Z tego powodu przy zakupie urządzeń wielorazowych niezbędne jest sprawdzenie zarówno ceny, jak i miejsca, w którym będzie możliwe wykonanie kalibracji. Kalibrowanie alkomatów może być wykonywane jedynie w określonych serwisach, które często wskazywane są przez samych producentów. Z powodu kalibracji wielu kierowców wili użytkowanie alkomatów jednorazowych, które nie wymuszają realizowania takiego procesu.

Wybór alkomatu

Wybierając alkomat nie warto kierować się jedynie ceną. Oczywiście nie ma sensu wybierać najdroższe urządzenia w przypadku korzystania z nich w domu. Na takie profesjonalne alkomaty decydują się przede wszystkim firmy. Jednak postawienie na alkomat markowy, który pochodzi od sprawdzonego producenta daje dużo większą pewność, że alkohit będzie mógł być użytkowany przez długi okres czasu. Ma to, szczególnie duże znaczenie w przypadku urządzeń wielorazowego użytku, gdyż w ich przypadku cena urządzenia bywa wysoka i konieczność jego wymiany w krótkim okresie czasu może być bardzo nieopłacalna. Warto również szukać urządzeń oryginalnych, które najłatwiej kupić za pośrednictwem specjalistycznych sklepów.