Mata grzewcza pod płytki – zalety i wymagania

Mata grzewcza pod płytki – zalety i wymagania

Mata grzewcza pod płytki to najczęściej stosowane elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach, toaletach, korytarzach czy kuchniach. Maty grzewcze najczęściej stosowane są w miejscach, w których użytkownik chce uzyskać efekt ciepłej podłogi lub komfortu ogrzewania w pomieszczeniu. Technologia grzewcza oparta na ogrzewaniu oporowym jest znana od wielu lat. Cieszy się dużą popularnością ze względu na długą żywotność systemu grzewczego, przystępną cenę i łatwy montaż.

Elektryczne maty grzewcze montuje się bezpośrednio na wylewce betonowej, płytach OSB/MFP, sklejce lub na izolacji termicznej z gotowych płyt pokrytych klejem. Sam montaż maty jest bardzo prosty, ponieważ siatka z włókna szklanego, na której mocowane są przewody grzejne, jest samoprzylepna, co umożliwia łatwe przyklejenie maty grzejnej do podłoża. Matę grzewczą można układać w dowolnym kierunku, przecinając siatkę z włókna szklanego. Do klejenia mat grzewczych i płytek stosujemy w pełni elastyczne kleje.

Ogrzewanie podłogowe sterowane jest za pomocą elektronicznego termostatu, który kontroluje temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz temperaturę podłogi, tworząc kompletny, bezobsługowy system grzewczy.

Mata grzewcza pod płytki — wymagania i sposób montażu

Oczywiście nie w każdym miejscu i nie w każdych warunkach można zamontować ten system ogrzewania. Mata grzewcza pod płytki wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków:

Płytki ceramiczne, porcelanowe i kamienne

Wykładzina spełniająca funkcje użytkowe i dekoracyjne o odpowiednich parametrach antypoślizgowości i odporności na ścieranie.

Elastyczny klej do glazury

Materiał do klejenia wykładzin podłogowych i mat grzewczych, spełniający funkcje wiążące, wytrzymałościowe i elastyczne. Rodzaj kleju elastycznego dobierany jest w zależności od wykładziny podłogowej. Do ogrzewania podłogowego stosuje się kleje w klasie C2S1.

Czujnik temperatury podłogi w rurze ochronnej

Jest to akcesorium termostatu, które kontroluje i kontroluje temperaturę podłogi. Czujnik temperatury podłogi umieszczony jest w przewodzie ochronnym, który prowadzony jest w wyciętym w podłodze wycięciu na wysokość równą szerokości przewodu. Rura biegnie równolegle do przewodów grzejnych. Koniec przewodu zabezpieczony jest zaślepką, która zapobiega przedostawaniu się kleju do wnętrza czujnika.

Mata grzewcza pod płytki

Elektryczna mata grzewcza jest głównym nośnikiem ciepła w ogrzewaniu podłogowym. Mata grzejna jest podłączona do termostatu pokojowego lub regulatora temperatury wyposażonego w zewnętrzny czujnik temperatury podłogi. Mata grzewcza musi być uziemiona i posiadać w obwodzie wyłącznik różnicowoprądowy, aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji grzewczej.

Czy mata grzewcza pod płytki wymaga izolacji termicznej podłogi

Izolacja termiczna podłogi jest bardzo ważnym elementem pracy całego systemu grzewczego. Jakość i grubość izolacji termicznej bezpośrednio wpływają na koszty eksploatacji i szybkość działania całego systemu grzewczego. Do ocieplenia systemu ogrzewania podłogowego na wylewce betonowej używamy gotowych płyt XPS pokrytych klejem. Płyty XPS muszą mieć wytrzymałość na ściskanie min. 300kPa. co gwarantuje odpowiednią nośność całego systemu grzewczego. Nie zawsze jednak możemy zastosować dodatkową izolację ze względu na ograniczoną wysokość instalacji ogrzewania podłogowego wynikającą z niewielkiej różnicy poziomów między pomieszczeniami oraz grubości okładziny z płytek ceramicznych z klejem.

Elastyczny klej do glazury

Materiał, którym klejona jest mata grzewcza pod płytki, powinien spełniać wymagania co do funkcji wiążących, wytrzymałościowych i elastycznych. Do ogrzewania podłogowego stosuje się kleje w klasie C2S1.

Duże znaczenie dla zastosowanych materiałów montażowych ma element konstrukcyjny podłogi, na którym kładzie się matę grzewczą. Podłoga może być podłożem betonowym, konstrukcją drewnianą lub konstrukcją wykonaną z płyt OSB/MFP lub sklejki spełniającej normy nośności i konstrukcji budowlanych.

Matę grzewczą należy montować pod płytkami na całej powierzchni pomieszczenia, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do stałego montażu, takich jak wanna, kabina prysznicowa, meble kuchenne, szafy wnękowe z podstawą drewnianą oraz inne meble lub urządzenia bezpośrednio na podłogę i nie są umieszczone na nóżkach, które umożliwiają swobodne oddawanie ciepła.