Rodzaje herbat – za co je kochamy?

Rodzaje herbat – za co je kochamy?

Herbata to napój uwielbiany na całym świecie. W wielu miejscach spożywanie wywaru z liści bywa rytuałem. Nic dziwnego, ponieważ każda chwila z tym napojem potrafi być prawdziwie relaksująca. Jakie wyróżniamy rodzaje herbat? Po które z nich warto sięgać?

Rodzaje i najpopularniejsze odmiany herbat

Każda z odmian herbaty ma swoich miłośników. Możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów. Należą do nich między innymi:

  • herbaty czerwone — zdecydowanie najpopularniejsze. W Polsce mylnie nazywa się je czarnymi. Większość osób w naszym kraju to zwolennicy spożywania tego rodzaju herbat podczas posiłku czy w trakcie pracy. Nic dziwnego, ponieważ ich smak jest relaksujący i zależnie od długości parzenia może być zarówno delikatny, jak i intensywny.
  • herbaty zielone — kolejne popularniejsze herbaty. W naszym kraju dopiero zyskują popularność, a od lat uwielbiane są w szczególności na zachodzie. Ich intensywny, lekko cierpki, trawiasty smak ma grono wiernych wielbicieli.
  • herbaty Pu-Erh — intensywne, lekko gorzkawe w smaku. Charakterystyczne nuty ziemi, które można wyczuć w smaku nadają herbacie Pu Erh niepowtarzalności i specyficzności.
  • herbaty białe — mają bardzo delikatny i subtelny smak. W nich nie wyczujemy nut goryczki, a posmak nie będzie w żadnym stopniu intensywny.
  • herbaty żółte — to zdecydowanie najrzadziej spotykana herbata. Jej delikatny owocowy smak jest niepowtarzalny. Przesiąknięty słodyczą, bez gorzkiego aromatu.
  • herbaty owocowe — to susz, mający wielu miłośników. Słodki smak połączony jest zazwyczaj z lekko kwaskowatą nutą. Ta herbata może stanowić kombinację wielu owoców.

Niesamowite właściwości herbat

Większość herbat posiada cenne właściwości. Właśnie dlatego warto sięgać po te napoje jak najczęściej. Najczęściej mówi się o działaniu dwóch rodzajów.

Czarna herbata słynie przede wszystkim ze swoich właściwości pobudzających. Wysokie stężenie teiny pobudza na dłużej niż kofeina zawarta w kawie. Ten napój pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Przeciwdziała powstawaniu miażdżycy i wzmacnia naczynia krwionośne. Dodatkowo usuwa nadmiar cholesterolu z organizmu.

Zielona herbata korzystnie wpływa na cały organizm, a w szczególności na układ pokarmowy. Reguluje procesy trawienne, działa rozkurczowo oraz hamuje nadmierny apetyt, przez co polecana jest dla osób będących na diecie redukcyjnej. Równie często spożywa się ją w celu oczyszczenia organizmu z toksyn.

Herbata to niesamowity napój, który nie tylko ma wyjątkowy smak, ale również wiele cennych właściwości. Warto w miarę możliwości często po nią sięgać, ponieważ pozytywnie wpływa na pracę narządów, dodatkowo pobudza znacznie lepiej niż kawa.