Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres, zwłaszcza ten o charakterze przewlekłym, nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia, zarówno tego psychicznego, jak i fizycznego. Może zwiększać naszą podatność na różnego rodzaju choroby, a także obniżać jakość codziennego funkcjonowania. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, w jaki sposób można radzić sobie ze stresem. 

Aktywność fizyczna i techniki relaksacyjne 

Systematyczne uprawianie aktywności fizycznej jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Sporo mówi się także o pozytywnym jej wpływie na redukcję stresu i nadmiernego napięcia emocjonalnego. W trakcie uprawiania sportu, można pozbyć się nagromadzonych wewnątrz negatywnych emocji. Na tym jednak nie koniec. Kiedy ćwiczymy, zwiększa się wydzielanie tak zwanych “hormonów szczęścia”. To właśnie dlatego, bezpośrednio po jakimś wysiłku fizycznym, często odczuwamy poprawę samopoczucia. Czujemy się rozluźnieni, a natężenie dolegliwości odczuwanych w związku ze stresem, zmniejsza się. Godne polecenia są także techniki relaksacyjne. Uważne oddychanie i świadome rozluźnianie napiętych mięśni pomaga rozładować napięcie i skupić się na “tu i teraz”. Trzeba zaś przyznać, że źródłem niepokoju i stresu często jest wybieganie w przyszłość i malowanie jej wyłącznie czarnymi barwami. 

Odpowiednio zbilansowana dieta

Jeżeli chcemy skutecznie walczyć ze stresem, nie możemy jeść byle czego. Nasza dieta powinna być oparta o wysokiej jakości, nieprzetworzone produkty. Mowa tu o świeżych warzywach i owocach, a także o produktach z pełnego ziarna. Zawierają one dużo antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu, a więc i na nasz nastrój. Poza tym, kiedy zdrowo jemy, zmniejszamy ryzyko chorób somatycznych. Obawa przed zachorowaniem bardzo często towarzyszy zaś osobom zestresowanym. Jeśli zadbamy o zbilansowaną dietę, nie będziemy mieć tak wielu powodów do zmartwień. Nie katujmy się jednak wyrzutami sumienia, jeżeli przydarzy nam się jakieś odstępstwo od zdrowej diety. Pucharek tiramisu czy kawałek tortu raz w tygodniu jeszcze nikogo nie wpędziły w nadwagę czy chorobę. Wyrozumiałość dla samych siebie to kolejny, choć często niedoceniany, oręż do walki ze stresem. 

Rozwijanie swoich zainteresowań i pasji

W redukcji stresu oraz nadmiernego napięcia emocjonalnego pomóc może nam także rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Pozwalają nam one na chwilę odciąć się od tego, co powoduje w nas napięcie. Jeżeli zatem lubimy rysować, starajmy się znaleźć na to chociażby pół godziny w ciągu dnia. Podobnie rzecz ma się z czytaniem czy graniem w gry. Jeżeli nie mamy pasji, a chcielibyśmy ją mieć, testujmy różne aktywności. Istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że w końcu znajdziemy taką, która sprawi nam ogromną przyjemność.