Pływanie na basenie sposobem na bolący kręgosłup.

Pływanie na basenie sposobem na bolący kręgosłup.

Pływanie na basenie jest często zalecane jako forma rehabilitacji dla osób z problemami i bólami kręgosłupa. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, które sprawiają, że pływanie jest szczególnie korzystne dla zdrowia kręgosłupa.

Dlaczego pływanie to doskonały pomysł przy problemach z kręgosłupem?

  • Po pierwsze, pływanie pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, rozluźnia mięśnie szkieletowe, co zmniejsza nacisk na kręgosłup. Woda stawia naturalny opór, co pomaga wzmocnić mięśnie pleców i brzucha, co jest niezbędne do utrzymania prawidłowej pozycji kręgosłupa.
  • Po drugie, pływanie jest sportem, który jest łagodny dla stawów i kości. Woda działa jak naturalny amortyzator, co pozwala na rozluźnienie i mniejsze obciążenie stawów i kości, co jest szczególnie ważne dla osób z problemami z kręgosłupem.
  • Po trzecie, pływanie jest sportem, który może być dostosowany do indywidualnych potrzeb i ograniczeń. Zajęcia na basenie mogą być prowadzone przez specjalistów, którzy pomogą dostosować ćwiczenia do potrzeb i ograniczeń pacjenta, oraz jego ogólnego stanu zdrowia i kondycji.

Warto zauważyć, że pływanie to sport uniwersalny, który jest odpowiedni dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania, pozwala na skuteczną rehabilitację bez ryzyka urazów.

Zapisujecie się już na basen? Nie tak szybko.

Przed udaniem się na basen, osoby z problemami związanymi z kręgosłupem powinny skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby ustalić, czy pływanie jest odpowiednie dla ich przypadku oraz, jakie style pływackie są dla nich najlepsze, ponieważ wybór stylu nie jest w tym wypadku bez znaczenia.

Przykładowo, najpopularniejszy styl, jakim bez wątpienia jest kraul, to zły wybór dla osób, które zmagają się ze skoliozą, lub płaskostopiem. Dla takich osób szczególnie polecana jest żabka, która nie jest wskazana dla osób ze znacznymi zmianami zwyrodnieniowymi stawów, zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku tych dwóch, przykładowych styli, jak i innych, możliwych do wykorzystania w rehabilitacji na basenie, nie bez znaczenia jest odpowiednia technika pływania.

W przypadku właściwego doboru stylu pomoże fizjoterapeuta, natomiast jeśli chodzi o właściwą technikę, instruktor pływania na basenie.

Podsumowując, pływanie na basenie jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na rehabilitację kręgosłupa. Prócz zalet wymienionych wyżej, pływanie na basenie wpłynie na poprawę koordynacji ruchowej, poprawi pracę układu krwionośnego i układu oddechowego. Każdy lekarz czy specjalista rehabilitacji potwierdzi, że systematyczne ćwiczenia na basenie potrafią zdziałać cuda nie, tylko jeśli chodzi o kręgosłup.