Zgaga i niestrawność

Łupież – dlaczego się pojawia i jak sobie z nim poradzić?

Wiele osób boryka się z rozmaitymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Po zjedzeniu pokarmu mogą wystąpić zgaga i niestrawność, co wiąże się oczywiście z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście unikanie produktów, które wywołują problemy gastryczne, ale czasem trudno się powstrzymać. Każdemu zdarzy się zjeść za dużo, szczególnie na święta. Nawet jeśli pojawi się uczucie sytości po posiłku, to jednak nadal nie można oprzeć się deserowi. Nic więc dziwnego, że dochodzi do przejedzenia. Trzeba potem ponosić konsekwencje swojego niepohamowanego apetytu. Warto mieć w zanadrzu preparaty na niestrawność.

Co pomoże przy zgadze i niestrawności?

Niestrawność objawia się bólem lub pieczeniem w nadbrzuszu. Uczucie ciężkości po jedzeniu może wynikać z nieprawidłowej pracy układu pokarmowego lub zaburzeń metabolicznych. Z kolei zgagę można poznać po kwaśnym posmaku w jamie ustnej, palącym pieczeniu za mostkiem, trudnościach w przełykaniu. Wiele osób ma wrażenie, że coś utkwiło im w przełyku. Pojawia się nierzadko chrypka lub nawet ból gardła. Tego typu symptomy występują głównie po zjedzeniu obfitego posiłku, szczególnie bogatego w tłuszcze. Problemem są także wzdęcia i gazy. Pojawia się jednak pytanie, jak sobie radzić z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Należy przede wszystkim unikać pokarmów, które je wywołują. Znaczenie ma również spożywanie mniejszych porcji jedzenia, dokładnie żucie pokarmu. Jeść należy na spokojnie i przestać na 4 godziny przed pójściem spać. Nie można objadać się na noc. W aptekach dostępne są rozmaite preparaty, które ułatwiają trawienie, łagodzą nieprzyjemne objawy niestrawności. Mogą one mieć postać tabletek, kropli, herbat. Bardzo pomagają wyciągi roślinne o działaniu rozkurczowym, pobudzającym perystaltykę jelit, niwelujące wzdęcia i uczucie pełności po posiłku, działające przeciwbólowo.

Jakie wybrać leki na niestrawność?

W przypadku niestrawności warto sięgnąć po preparaty zawierające ekstrakt z karczocha ze względu na to, że pobudzają wydzielanie żółci. Usprawnia trawienie, niweluje wzdęcia i nudności. Warto przyjmować regularnie probiotyki, które zawierają szczepy bakterii zasiedlające jelita. Należy dopytać farmaceutę o dobór odpowiedniego szczepu bakterii, który łagodzi wzdęcia i bóle brzucha oraz inne dolegliwości trawienne. Można również zaopatrzyć się w enzymy trawienne lub tabletki z kwasem solnym, co wesprze funkcjonowanie układu pokarmowego. W aptece dostępne są także leki na wzdęcia, które często mają w składzie węgiel aktywowany, simetikon. Za zgagę może odpowiadać nadkwasota, dlatego warto zaopatrzyć się w leki zobojętniające kwas żołądkowy lub zmniejszające jego produkcję. Przynoszą one szybko ulgę. Dobrym pomysłem będzie również sięgnięcie po herbatki ziołowe, które mają korzystny wpływ na układ pokarmowy. Zawierają one w składzie głównie goryczkę, krwawnik mniszek. Na https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/niestrawnosc dostępne są również krople żołądkowe i rozmaite nalewki na trawienie.

Dodaj komentarz