Najważniesze kwestie dot. implantów zębowych

Najważniesze kwestie dot. implantów zębowych

Implanty zębowe to rozwiązanie, które stosuje się w sytuacji kiedy tracimy nasze naturalne zęby. Jest to bezpośrednia metoda uzupełniania wszystkich ubytków, które powstały niezależnie od przyczyny. Najczęściej jest to naturalnie po prostu próchnica.

Największą zaletą tak zwanego „trzeciego garnituru zębów” jest fakt, że nie zachowują się tak jak sztuczne protezy tylko jak nasze naturalne zęby. Klasyczna proteza jest wkładką, którą nakłada się na dziąsła. Wymaga ona dokładnego dopasowania i bardzo często mimo wielu wysiłków i stosowania drogich klejów sztuczny zestaw zębów porusza się nam w ustach uniemożliwiając jedzenie wszystkiego tego co byśmy chcieli.

Wielkim problemem jest także dostawanie się małych drobinek pokarmu pod protez co oprócz dyskomfortu prowadzi do mechanicznych uszkodzeń dziąseł i w dalszej kolejności do problemów z jedzeniem i stanów zapalnych. Nacisk wywierany na dziąsła przyspiesza procesy ich zanikania w przypadku kiedy brakuje już zębów, które byłyby w nich usadowione. Co z tym idzie, całkowity brak uzębienia jest największym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu implantacji w tak szerokim zakresie jak tylko pozwala na to stan dziąseł i możliwości finansowe. Ważne jest by nie czekać z zabiegiem zbyt długo ponieważ w przypadku utraty wielu zębów rozpoczyna się naturalny proces utraty struktur, które je podtrzymywały. Implanty zębowe osadzane są na takiej samej zasadzie jak ząb naturalny więc może zaistnieć problem w przypadku dłuższego okresu korzystania z klasycznych protez.

Oczywiście sytuacja kiedy zębów nie ma już wcale jest dość drastyczna i nie należy zwlekać z zabiegiem do tego momentu. Pierwsza implantacja może się odbyć w chwili utraty pierwszego zęba stałego. Jest to bardzo wskazane gdyż anatomiczne struktury w ustach są jeszcze niezmienione i występuje najniższe ryzyko zajścia sytuacji niepożądanych – komplikacji. Organizm traktuje implanty zębowe jak zęby naturalne.

W zasadzie implantację można prowadzić przy każdym ubytku jeśli tylko nie ma do tego przeciwwskazań. Lista tego typu okoliczności nie jest długa. Najczęściej są to problemy próchnicze rozwijające się na innych zębach. Po ich wyleczeniu można działać. Gorzej jest w przypadku chorób przewlekłych, które są ogólnymi przeciwwskazaniami dla interwencji chirurgicznych. Jeśli pacjent ma duży ubytek zębów wtedy mogło dojść do zaniku kości w miejscach gdzie wszczepia się implanty zębowe. W takim wypadku zabieg nie może być wykonany.

Dodaj komentarz