Palniki gazowe – jakie wybrać, które są najlepsze?

Palniki gazowe – jakie wybrać, które są najlepsze?

Palniki gazowe są nieodłącznym elementem wyposażenia nie tylko na górskich szlakach. Co prawda nie są niezbędne, ale naprawdę potrafią ułatwić podróżowanie. Jak wybrać palniki na kartusze? Skąd masz wiedzieć, które są najlepsze?

Palnik gazowy – zalety

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki palnik gazowy na kartusze będzie najlepszy, to kilka słów o zaletach tego rozwiązania. Jest to jeden z tych elementów wyposażenia, który nie jest niezbędny, a jednak trudno wyobrazić sobie bez niego wyjazd. Jeśli potrzebujesz napić się gorącej herbaty czy kawy lub zjeść ciepły posiłek, to palnik gazowy Ci to umożliwi. Docenisz to rozwiązanie także za:

 • niską wagę (nie chodzi przecież o to, by zabierać ze sobą w trasę ciężki sprzęt),
 • prostą obsługę,
 • regulację ognia za pomocą jednego ruchu ręki,
 • łatwe czyszczenie,
 • możliwość korzystania w różnych warunkach.

Nie potrzebujesz tajemnej wiedzy, aby korzystać z palników gazowych – wystarczy, że wybierzesz odpowiedni model.

Na co zwrócić uwagę, wybierając palnik gazowy?

Palniki gazowe zasila się za pomocą nabojów gazowych (tzw. kartusze). To wygodne i łatwo dostępne rozwiązanie, chociaż warto pamiętać, że kartuszy nie można zabrać na pokład samolotu. Nie kupisz ich też w absolutnie każdym miejscu na świecie. Palniki gazowe i kartusze muszą do siebie pasować – najpopularniejszym rodzajem nabojów są te nakręcane (zgodne z normą EN 417). Oprócz tego na rynku znajdziesz kartusze z połączeniem rozporowym (stosowane w Europie Zachodniej) oraz nabijane (tzw. standard francuski), które można zdemontować dopiero po całkowitym opróżnieniu pojemnika.

Co jeszcze warto uwzględnić, wybierając palnik gazowy?

 • Materiał – wpływa na wytrzymałość palnika. Najtańsze, a zatem najmniej trwałe są stalowe palniki gazowe, natomiast najdroższe są te tytanowe. Kompromisem pod względem ceny i jakości są palniki gazowe wykonane z aluminium.
 • Rozmiar – tutaj kluczowe znaczenie ma to, czy masz dużo miejsca, czy wolisz się zmieścić w plecaku turystycznym. Na rynku są dostępne palniki gazowe w różnych wymiarach.
 • Waga – na trasie liczy się każdy kilogram bagażu, dlatego im lżejszy będzie palnik, tym lepiej dla Ciebie. Zwróć jednak uwagę na stabilność konstrukcji.
 • Rodzaj gazu – latem możesz spokojnie postawić na tańszy i najbardziej dostępny propan-butan, jednak w chłodniejsze dni czy miesiące lepiej sprawdzi się mieszanka propan-izopropan-butan, która zapewni Ci większą wydajność. Jest to droższe rozwiązanie, ale dużo wygodniejsze.
 • Tempo gotowania wody – sprzęt o mocy 3000 W będzie w stanie zagotować litr wody w ciągu 3-4 minut. Pamiętaj jednak, że kluczowe znaczenie w tym przypadku mają warunki atmosferyczne, więc mówimy o sytuacji idealnej.
 • Z radiatorem czy bez – radiator pozwala efektywniej korzystać z paliwa, ale siłą rzeczy zwiększa wagę i cenę sprzętu.

Czy jest sens kupować akcesoria do palników gazowych? Nie są one niezbędne, ale np. pokrowiec zabezpieczy sprzęt przed wilgocią czy piaskiem. Dodatkowa osłonka przeciwwiatrowa również się przyda, jeśli przez całą podróż będzie silny wiatr, a jeść przecież trzeba.