Jak ugotować jajko?

Jak ugotować jajko?

Dość wielu z nas doskonale wie o tym, że jajko gotuje się na twardo lub na miękko. Jedna z tych metod, czyli gotowanie na twardo przydaje się w przypadku zup takich jak szczawiowa, ale jajka na twardo gotuje się też i po to, by zrobić te jajka faszerowane lub jajka w majonezie. Jednym słowem ten sposób na gotowanie zależy od tego, co dokładnie chcemy uzyskać. Istotnym jest też i to, że gotowanie takowe nie jest trudne, bo potrzeba do tego odpowiedniego garnka, akuratnej ilości wody, oraz tej płyty gazowej lub indukcyjnej. Dlatego też bardzo wiele osób poradzi sobie z tym typowym gotowaniem, bo to nie jakaś tam trudna sztuka, czyli takiego gotowania uczą się już dzieci i przynajmniej część z nich osiąga tę umiejętność przed dziesiątym rokiem życia.

Płyty indukcyjne.

Nie da się też ukryć tego, że w czasach obecnych gotuje się jajka za pomocą płyty indukcyjnej, bo ta konkretna opcja to rzecz jasna brak gazu i co równie istotne w czasach obecnych te garnki i patelnie są przystosowanymi do grzania na palnikach i do grzania za pomocą płyty indukcyjnej. Druga z tych opcji jest znacznie wygodniejszą jeśli chodzi o to utrzymanie czystości w kuchni. Mowa tu o tym, że w przypadku płyty gazowej trzeba demontować te kratownice i na dokładkę palniki do dokładnego czyszczenia, a na takowe traci się rzecz jasna sporo czasu. Kluczowe znaczenie ma też i to, że umycie płyty indukcyjnej to tylko użycie szmatki i płynu. Trwa to niekiedy mniej niż minutę i dlatego ten konkretny wynalazek już od ponad dekady zyskuje na popularności i to nie tylko jeśli chodzi o gotowanie jajek, które podczas gotowania trzeba kontrolować, bo podczas gotowania woda się rozgrzewa i same jajka też i dlatego rośnie w nich ciśnienie. Ze względu na tę przyczynę mogą one pękać, a to zjawisko nie jest rzecz jasna zbyt miłym dla osoby gotującej, bo jajko nie zawsze pęknie w sposób dostatecznie czysty.

Typy jajek.

Najczęściej rzecz jasna gotuje się te jajka od kur, ale na wsi gotuje się też i jajka od gęsi, a nawet i te od kaczek. Zasadniczo to każde jajko ptasie jest tym jadalnym, choć różnią się one wielkością. Najmniejszymi są te pochodzące od kolibrów i takowe także da się ugotować. Natomiast jednymi z większych są te pochodzące od strusia i takowej także się gotuje, a nawet robi się z takich jajecznice. Wiele znaczy też i to, że jajka się od siebie różnią, czyli każde ma inną proporcję jeśli chodzi o grubość skorupki w stosunku do rozmiarów całości. Każda skorupka jajka jest też inną jeśli chodzi o naturalną wytrzymałość, choć generalnie jajka powstają tak samo i w tym nie ma nic zaskakującego, bo skorupki jajek wielu gatunków ptaków są do siebie dość zbliżone składem. Dlatego bez większego trudu można ugotować jajko dzikiej kaczki lub zrobić z takiego jajecznicę. W smaku między takowym, a jajkiem kurzym nie będzie znacznej różnicy, bo we wnętrzu każdego z nich znajduje się i żółtko i białko. Właśnie ze względu na tę przyczynę gotowanie jajek raczej nie jest zbyt trudne i przestawienie się z jajek kurzych na te pochodzące od gęsi to niemal wyłącznie kwestia finansowa.

jajko gotowane(

Jajka i mikrofalówki.

Gotowanie jajka to rzecz jasna czynność która musi swoje potrwać i tu nasuwa się pytanie, czy typowe jajko da się ugotować w mikrofalówce. Pewna część z nas sprawdza tę teorię lub sprawdziło tę konkretną opcję. Rzecz jasna nie można tego sprawdzić tak, że włoży się jajko lub kilka jajek na talerzu do mikrofalówki, bo wtedy eksploduje jedno z nich lub kilka. Sprawę także da się potraktować w sposób odmienny, czyli można włożyć jajka do mikrofalówki w tym naczyniu zawierającym wodę. Tak przynajmniej w teorii powinno się udać, jeśli do wody przekażemy odpowiednią ilość energii cieplnej. W takim gotowaniu najważniejsza jest rzecz jasna sama mikrofalówka, a konkretniej to, czy ta gotująca i wylewająca się woda nie uszkodzi sprzętu. Starsze typy mikrofalówek może i były podatnymi na uszkodzenia, ale te najnowsze da się uznać za trwałe i odporne. Właśnie dlatego problem może tkwić jedynie w tym, że trzeba wiedzieć jaką moc ustawić na takiej mikrofalówce i jak długo grzać by osiągnąć odpowiedni efekt i w tym może tkwić problem, bo jeśli do środka włożymy większe naczynie z jajkami i wodą, to moc i długość grzania także trzeba dostosować do większej ilości.

Mrożonki o nietypowym składzie.

Pewna część zup w formie mrożonek to także zawiera w sobie te pokrojone jajka ugotowane na twardo. Rzecz jasna tego typu mrożonki nie są dostępnymi w każdym kraju i nie zawsze są to woreczki o pojemności tych czterystu lub pięciuset gram. Mowa tu konkretnie o tym, że jajek do tego typu gotowych mrożonek nie gotuje raczej setka gospodyń domowych i nie używają do tego standardowych garnków kuchennych. Takie gotowanie odbywa się z użyciem sporych maszyn przemysłowych, czyli jednorazowo gotuje się nawet ponad tysiąc jajek na twardo. Niektórzy z nas widzieli jak wygląda ten proces, oraz maszyny niezbędne do takowego. Wiele znaczy też i to, że nie wszędzie spotyka się te spore sprzęty, tylko tam gdzie handluje się tymi mrożonkami na znaczną skalę, bo tego typu mrożonkę wystarczy wsypać do wody i podgrzać do zalecanej temperatury, czyli postępować zgodnie z instrukcją. Z procedurą tego rodzaju poradzi sobie nawet osoba, która ma to znikome pojęcie o gotowaniu. Równie wiele znaczy też i to, że jakaś część osób kupuje tego typu mrożonki ze względu na to, że dzięki nim ten odpowiedni obiad prędzej będzie gotowy.

Dania gotowe.

W niektórych krajach świata spotyka się te dania gotowe z jajkami na twardo, czyli z tymi ugotowanymi i pokrojonymi maszynowo. Takowe wystarczy włożyć jedynie do mikrofalówki na jakiś czas i po jakichś kilku minutach mamy ten gotowy obiad. Ludzie mieszkający w sporych miastach kupują tego typu dania, bo pracują przez jakieś osiem godzin dziennie, a na dojazd do miejsca pracy w niektórych przypadkach tracą ponad godzinę. Właśnie dlatego gotowe danie z jajkami gotowanymi na twardo i pokrojonymi ułatwia im to sprawne funkcjonowanie w sporych miastach. W tych miastach można też zdecydować się na jakiś catering, czyli nawet na ten dietetyczny, ale tanie danie mrożone do odgrzania w mikrofalówce może być tym trzykrotnie tańszym od pizzy i pizzerii. Takie łączenie z tym wszystkim kwestii finansowych nie zaskakuje i to kompletnie, bo gotowanie jajek i innych produktów trwa, a catering może być zbyt drogim. Właśnie dlatego te dania mrożone to ten optymalny kompromis i co równie istotne takich dań z roku na rok przybywa, bo klienci chcą mieć i okazyjne ceny i wybór na znacznym poziomie.

Fermy kurze.

Pewnym jest też i to, że fermy, w których to hoduje się kury czy też gęsi i to tylko po to by znosiły one jajka to raczej biznes na skalę przemysłową. Mowa tu konkretnie o tym wytwarzaniu pasz, które można przechowywać długie miesiące. Takie staranie się o to, by każde jajo zniesione przez kurę lub gęś było tym jak najtańszym to dość złożona sprawa, bo na to składa się zapewnienie zwierzęciu komfortowych warunków w hodowli i odpowiedniej paszy, czyli tej najtańszej i najlepsze w przeliczeniu na każdy kilogram. Właśnie te zalety składają się na to, że każde jajko zakupione w markecie ma dość niską cenę w przeliczeniu na sztukę. W czasach obecnych rolnicy maja też instalacje fotowoltaiczne zasilające fermy kurze, bo dzięki tego typu instalacjom czerpiącym energię z promieniowania słonecznego niemal każde jajko przeznaczone do ugotowania w typowym domu ma wyjątkowo niską cenę. Kluczowe znaczenie ma też i to, że z ferm te jajka trafiają do naczep sporych aut dostawczych, a z nich do marketów spożywczych, które to na chwilę obecną znajdują się nawet w niewielkich miastach.

jajko gotowane(

Inne wzmianki o gotowaniu.

Ludzie w tradycyjny sposób uczeni tego gotowania jajek raczej nie eksperymentują z naczyniem z wodą i mikrofalówką. Mowa tu konkretnie o tym, że uczyli się dość długo tego tradycyjnego podejścia i wiedzą co zrobić by dobrze ugotować jajko na miękko lub na twardo i to na tej typowej płycie gazowej. Nie chodzi tu rzecz jasna o to, że jakieś inne patenty na gotowanie jajek zaliczane do tych powiązanych z użyciem inteligentnego garnka są tymi gorszymi. tu raczej chodzi niemal wyłącznie o to, że dana osoba jest przyzwyczajoną do konkretnej metody gotowania, bo zna ja bardzo dobrze i dlatego preferuje gotowanie w zwyczajnym garnku. Kluczowe znaczenie ma tu też i to, że wielu ludzi nie używa inteligentnych garnków głównie ze względu na ich cenę, a konkretniej ze względu na to, że takowe kosztują więcej niż dwie średnie miesięczne pensje i dlatego niewielu z nas uzna tego typu wydatek za coś obowiązkowego na liście zakupów. Rezygnacja z tego typu sprzętu może być też czymś zwyczajnym wtedy gdy nastaje kryzys ekonomiczny, bo wtedy to typowe gotowanie jajek jest najbardziej poprawne finansowo.

Czy da się ugotować jajko strusia?

Da się ugotować jajko strusie i da się ugotować jajko gęsi. Podobnie będzie z każdym ptasim jajkiem, choć jajko strusie jest wyjątkowo duże i na dokładkę ma twardą skorupkę. Mowa tu konkretnie o tym, że to ciepło z gotującej się wody będzie o wiele dłużej przenikać do wnętrza takiego jajka. Kluczowe znaczenie ma tu też i to, że jajko strusia ma mniej więcej gabaryty typowego orzecha kokosowego lub nawet jest nieco większe. Dlatego też ten standardowy garnek o pojemności litra lub dwóch nie będzie dostatecznie dużym. Przyda się raczej garnek w którym to gotuje się zupę dla pięcioosobowej rodziny i to na te dwa lub na trzy dni. W takowym ugotuje się to jajko i to nie jedna, a nawet trzy.

Nowoczesna technologia.

Nowoczesnością nie można nazwać gotowania jajek w tym standardowym garnku na płycie indukcyjnej, bo tego typu płyty istnieją już od ponad dekady, czyli ten wynalazek w wielu domach jest już czymś typowym. Opcja bardziej nietypową jest ten termomiks, czyli inteligentny garnek za którego pomocą można znacznie szybciej ugotować zupę krem z pora.  W tym konkretnym sprzęcie da się też ugotować jajko na twardo i gotowanie tego typu nie stanowi wyzwania, bo ten inteligentny garnek będzie nas informować brzęczeniem lub piszczeniem o tym, że gotowanie się już skończyło. Podobnie obecnie działają pralki automatyczne, czyli jest to jeden z wielu typów sprzętów zwiększających naszą wygodę.