Zabawkowy pistolet – za i przeciw

Zabawkowy pistolet – za i przeciw

Temat zabawkowych pistoletów wciąż jest nieco kontrowersyjny, mimo że w sklepach, które oferują zabawki dla dzieci, możemy znaleźć ogrom tego typu gadżetów. Wielu rodziców kojarzy taką formę rozrywki z agresją i przemocą. Tymczasem tylko i wyłącznie od dorosłych zależy, w jakim kierunku będzie zmierzać zabawa naszych brzdąców i czy przyniesie ona ze sobą więcej korzyści czy jednak strat. Jeśli przekażemy maluchom odpowiednie wzorce i nakierujemy je, co można robić bawiąc się zabawkowym pistoletem a co jest surowo zabronione, gadżet oprócz solidnej porcji rozrywki zagwarantuje również dziecku okazję do rozwijania swoich umiejętności.

Czy warto kupić dziecku zabawkowy pistolet?

W dzisiejszych czasach telewizja czy internet, do których maluchy nierzadko mają dostęp często ukazuje dzieciom filmy czy sytuacje przepełnione brutalnością oraz elementami przemocy. Jeśli zauważymy, że dziecko wykorzystuje zabawkowy pistolet do pozbawienia życia swojego ulubionego misia bądź próbuje wystrzelać całą armię potworów, nie ignorujmy tego. Postarajmy się natomiast, żeby maluch mając w ręce zabawkową broń potrafił walczyć o dobro i wcielić się chociażby w rolę superbohatera czy dzielnego policjanta.

Dobrym rozwiązaniem dla dzieci może okazać się pistolet na strzałki. Zaliczają się one do grupy zabawek aktywizujących, które odgrywają niezwykle istotną rolę w życiu każdego malucha. Uczą go prawidłowych procesów myślenia, dobrze wpływają na koordynację wzrokowo-ruchową jak również rozwijają wyobraźnię naszego brzdąca Jeśli zauważymy, że strzelanie z pistoletu strzałkowego sprawia mu ogromną radość, być może będzie to okazja do zaszczepienia w dziecku sportowej, życiowej pasji. Zabawa z tego typu pistoletami jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu naszego szkraba. Nawet jeśli nie trafi ono w cel bądź tarczę, nikomu nic złego się nie stanie.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku gdy maluch zażyczy sobie zabawkowy pistolet musi zatroszczyć o to, by taka forma rozrywki nie wywoływała w dziecku agresji i już na samym początku przedstawić mu obowiązujące zasady podczas zabawy.