Jak systemy wentylacji wpływają na wydajność w gorące dni?

Jak systemy wentylacji wpływają na wydajność w gorące dni?

Jak co roku trudno będzie uwierzyć, że po najzimniejszej porze roku w końcu nadejdzie lato, przynosząc ze sobą oczekiwane ciepło, słońce i możliwość dużo bardziej aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jednak prowadzisz firmę, lato niekoniecznie oznacza szczęśliwszych pracowników. Nawet zwiększona ekspozycję na witaminę D dostarczaną przez słońce nie sprawi, że będą przychodzić do pracy uśmiechnięci od ucha do ucha i z zapałem zabierać się za wypełnianie swoich obowiązków i Twoich poleceń. W rzeczywistości są spore szanse, że jako właściciel firmy prawdopodobnie przekonałeś się już, że nawet kilkugodzinna przerwa w działaniu lub mniej wydajne systemy wentylacji i klimatyzacji nawet w jeden dzień mogą dramatycznie wpłynąć na wydajność pracowników w bardzo negatywny sposób.

Od kiedy stosuje się systemy wentylacji w miejscu pracy

Tradycyjnie niektóre społeczeństwa stosowały podstawowe metody regulowania warunków pracy, takie jak przepuszczanie wody przez ściany za pomocą akweduktów. Dokonano tego w starożytnym Rzymie i Egipcie, próbując obniżyć temperaturę powietrza. W II i III wieku w Chinach wynaleziono mechaniczne systemy klimatyzacji. Skonstruowano obrotowe koło o średnicy trzech metrów i było obsługiwane ręcznie w celu chłodzenia powietrza. Od III wieku do XVIII wieku przeprowadzano różne eksperymenty różnych naukowców w celu rozwiązania problemu klimatyzacji. Badano zasadę parowania jako sposobu na obniżenie temperatury obiektu poniżej punktu zamarzania. Używano też kompresji do tworzenia lodu, którego używały systemy wentylacji i chłodzenia powietrza.

Prawdziwy przełom w nowoczesnej wentylacji i klimatyzacji nastąpił dopiero na początku XX wieku, gdy powstał pierwszy elektryczny klimatyzator. Ten nowy wynalazek przewyższył wszystkie wcześniejsze prototypy, ponieważ nie tylko kontrolował temperaturę, ale także wilgotność.

Wentylacja i klimatyzacja w prywatnych domach została po raz pierwszy zastosowana w Minneapolis w 1914 roku. Robert Sherman zainwestował w pierwszy przenośny klimatyzator w 1945 roku. Jego system miał możliwość chłodzenia, nawilżania, osuszania, ogrzewania i filtrowania powietrza.

W tych wczesnych latach chłodnictwo i klimatyzacja wykorzystywały łatwopalne składniki, takie jak propan i amoniak. Elementy te stwarzały duże niebezpieczeństwo wycieku. Aby przeciwdziałać możliwości katastrofy, stworzono pierwszy nietoksyczny, niepalny gaz chlorofluorowęglowodorowy – znany jako freon. Mieszanka tych nietoksycznych czynników chłodniczych, znana jako dichlorodifluorometan (R12), była powszechnie stosowana w pojazdach samochodowych.

Jak działają nowoczesne systemy wentylacji

Zasady, według których działają nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji można wyjaśnić, odnosząc się do cyklu chłodniczego lub transportu ciepła z chłodniejszego miejsca do cieplejszego. Wymaga to wysiłku, ponieważ proces musi działać w odwrotny sposób niż to, co jest naturalne. Sprężarka otrzymuje krążącą parę czynnika chłodniczego. Para jest sprężana do wyższego ciśnienia, które zwiększa jej temperaturę. Para jest następnie schładzana przez wężownice skraplacza i zamienia się w ciecz, która jest kondensowana pod ciśnieniem. Ciecz ulega nagłej redukcji ciśnienia przez zawór rozprężny. Powoduje to szybkie odparowanie, które szybko obniża jego temperaturę. Na koniec zimny czynnik chłodniczy przechodzi przez parownik. Wentylator wdmuchuje ciepłe powietrze przez parownik, co powoduje odparowanie zimnej mieszaniny czynnika chłodniczego, obniżając temperaturę.

Niektóre systemy wentylacji i klimatyzacji wykorzystują odwrócone cykle chłodzenia. Jednym z nich jest pompa ciepła. To urządzenie ma za zadanie wytwarzać ciepło. Wiele osób instaluje pompę ciepła jako centralną jednostkę klimatyzacyjną. Proces ten ma miejsce, gdy wężownica parownika wewnętrznego – która ma obniżać temperaturę – zamienia role ze skraplaczem zewnętrznym i wypuszcza zimne powietrze.

W ekstremalnie gorącym klimacie normalne klimatyzatory nie spełniają zamierzonego celu. W takich okolicznościach można zastosować chłodnice wyparne. Urządzenia te są uzależnione od powietrza z zewnątrz, które wciągają do środka przez podkładki chłodzące. W tym procesie gorące powietrze wewnątrz określonej komory jest wypychane przez system wentylacyjny.