Picie dużej ilości wody to zdrowie. Fakt czy mit?

Picie dużej ilości wody to zdrowie. Fakt czy mit?

Coraz częściej słyszy się informacje: pij dużo wody, unikniesz chorób cywilizacyjnych jak nadwaga, cukrzyca, czy nadciśnienie? Jednak, czy jest to prawdą?

Picie wody, cała prawda o wpływie wody na nasz organizm

Prawdą jest, że picie wody pozytywnie wpływa na nasz organizm. Poprawia nasz metabolizm, nawadnia komórki i uelastycznia skórę. Jednak warto pamiętać, że we wszystkim należy zachować umiar i rozwagę. Oto kilka wskazówek jak pić wodę, żeby przyniosło to pozytywny efekt, dla naszego zdrowia:

Po pierwsze

Wody nie należy pić dużo w jednej chwili. Wypijając jednorazowo duże ilości wody, podwyższamy ciśnienie, zmuszając nasze serce do dodatkowej, wzmożonej pracy. Nie jest to zdrowe, bo obciąża mięsień sercowy krótkotrwale. Lepiej wyliczyć dokładną ilość wody dla naszego ciała i przez cały dzień popijać małymi łykami. Wzór na obliczenie zapotrzebowania wody dla człowieka to:

waga ciała x 0.03l = ilość wody jaką należy pić w ciągu dnia

Po drugie

Picie wody jest potrzebne, aby wypłukiwać zalegające toksyny z naszego organizmu. Zatem woda, którą pijemy nie powinna być w 100% nasycona minerałami. Warto pić wodę przegotowaną, gdyż ta ma miejsce w swojej objętości, by zabierać ze sobą niechciane produkty przemiany materii, zalegające w naszym organizmie. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie wzmacniamy organizmu dodatkowo magnezem, potasem i innymi minerałami śladowymi, to pijąc wyłącznie przegotowaną wodę narażamy się na wypłukanie ich z naszego ciała. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego też, w takiej sytuacji dobrze jest pić połowę niezbędnej ilości wody dla nas, właśnie z wysoką dawką minerałów.

Po trzecie

Pijąc wodę musimy zdawać sobie sprawę, że nasze ciało to w 80% woda. Jest ona składową organów, tkanek i komórek tworzących nasze ciało. Jeżeli mówimy, że nie pijemy wody bo nie czujemy pragnienia to nie dlatego, że nasze ciało jej nie potrzebuje. Nasz organizm zatrzymuje wodę, bo tak się przyzwyczaił. Kiedy zaczniemy uczyć nasze ciało, ze dostaje nowe zasoby, czystej wody, to ono samo zacznie regulować swój metabolizm i wywoływać w nas uczucie “pragnienia na wodę”. Każdy człowiek do nowych smaków i nawyków przyzwyczaja się z czasem, trwa to średnio dwa tygodnie. Dlatego nie odpuszczajmy nauki picia wody po dwóch, czy też trzech dniach.

Funkcje wody w organizmie

Trzymając się wyżej podanych zasad wpływamy na zdrowe funkcjonowanie naszego organizmu, m.in.:

– poprawiamy trawienie

– chronimy mózg, gałki oczne oraz rdzeń kręgowy,

– wspomagamy pracę stawów,

– utrzymujemy właściwą termikę ciała,

– oraz wspomagamy transport składników odżywczych do komórek budujących nasze organy.

Wszystko to i wiele innych dobroczynnych działań wody, sprawia że faktycznie pijąc wodę, działamy profilaktycznie na wytworzenie się w naszych organizmach chorób cywilizacyjnych. Zatem: pij wodę, będziesz zdrowy.