Ostatania deska ratunku czyli leczenie kanałowe

Ostatania deska ratunku czyli leczenie kanałowe

Kanałowe leczenie zębów należy do tych zabiegów, które postrzegane są jako ostatnie deski ratunku przed ekstrakcją i polega usunięciu miazgi z kanałów i komory zębowej, a następnie wypełnieniu jej odpowiednio dopasowanym materiałem, zazwyczaj gutaperką. Ze względu na to, że zapalenie miazgi jest nieodwracalne, leczenie kanałowe jest absolutną koniecznością jeżeli nie chce się stracić zęba i doprowadzić do powstania poważnego stanu zapalnego, mającego bezpośredni wpływ na zdrowie całego organizmu.

Przed przystąpieniem do leczenia lekarz zwykle zleca zrobienie zdjęcia rtg, na podstawie którego jest w stanie lepiej ocenić rozwój zapalny oraz możliwości dalszego działania. Zdjęcie jest istotne także po zakończeniu leczenia, ponieważ w taki sposób możliwe jest wykluczenie powstania jakichkolwiek powikłań. Leczenie może trwać kilka dni, a czasami nawet tygodni, w zależności od tego czy bólowi zęba towarzyszą jakieś ropne zmiany. Stany zapalne wokół zęba, torbiele lub cysty mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego też przed przystąpieniem do leczenia kanałowego niezbędne jest ich pełne wyleczenie. W przeciwnym razie możemy dostać skierowanie do chirurga zębowego na resekcję. Leczenie kanałowe zęba nie może odbywać się inaczej, niż przy silnym znieczuleniu miejscowym, głównie za sprawą ogromnego bólu, jaki mógłby towarzyszyć leczeniu pozbawionego środków farmakologicznych. Lekarz musi oczyścić cały ząb – włącznie z korzeniem – z chorej miazgi, po czym zdezynfekować całość i wypełnić kanał odpowiednią substancją, co zwykle wywołuje ból.

Oczywiście jest możliwość kanałowego wyleczenia zęba bez konieczności stosowania znieczulenia, zmiany chorobowe muszą być jednak niewielkie i pozbawione jakichkolwiek zakażeń okołozębowych. Czasami wyleczenie zęba jest możliwe po jednej wizycie, najczęściej jednak podczas pierwszego spotkania lekarz dezynfekuje zmiany chorobowe i zakłada lekarstwo, które dopiero po kilku dniach wymieniane jest na wypełnienie. Wszystko zależy od rodzaju zmiany oraz stopnia uszkodzenia zęba. Leczenie musi się oczywiście zakończyć odbudowaniem zewnętrza zęba, przede wszystkim dlatego, że w taki sposób możliwe jest jego zabezpieczenie przed próchnicą i przedostawaniem się do środka niebezpiecznych bakterii. Nieodpowiednie działanie ze strony stomatologa może doprowadzić do poważnych zmian okołozębowych i sprawić, że całość leczenia pójdzie na marne. Oczywiście może się okazać, że ząb jest na tyle uszkodzony, że wypełnienie go jakąkolwiek substancją jest niewystarczające. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się ćwieki lub wkręty, które pozwalają na wzmocnienie zęba i nadbudowanie z ich pomocą korony odtworzonej wypełnieniem porcelanowym, kompozytowym lub też innym – wybranym zwykle przez samego pacjenta.

Wiele osób boi się wizyt u dentysty, mając zwykle nieprzyjemne doświadczenia z dzieciństwa, faktem jest jednak, że współczesna stomatologia poszła tak mocno do przodu, że obecnie nie ma większego problemu z wykorzystaniem technik pozwalających na działanie sprawne, funkcjonalne i ograniczające nieprzyjemne doznania. Warto też pamiętać o tym, że zarówno leczenie kanałowe zęba, jak i regularne siadanie na fotelu dentystycznym, jest najzwyklejszą w świecie inwestycją we własne zdrowie.Postępując według powiedzenia: „lepiej zapobiegać niż leczyć” można osiągnąć znacznie więcej zwłaszcza, że dzisiaj większość zębów – nawet tych w fatalnym stanie – da się uratować mniej inwazyjnymi metodami, niż zwykła ekstrakcja. Właśnie dlatego zęby powinny być przez nas leczone kiedy zaczynają zmieniać kolor na ciemniejszy, są wyjątkowo wrażliwe na dotyk i zmiany temperatury, są złamane lub pęknięte, a wokół nich powstają ropne pęcherzyki.

Dodaj komentarz