Zdrowa dieta latem – jakich produktów warto używać?

Świadomość tego jak ważną rolę w ludzkim życiu odgrywa zdrowa dieta, jest w naszym społeczeństwie z roku na rok coraz większa. Odpowiednio zbilansowane produkty pozwalają na ułożenie jadłospisu, który dostarczy do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dobrze przemyślane posiłki pozytywnie wpłyną nie tylko na długofalowo rozpatrywany stan zdrowia, lecz także na codzienne samopoczucie. Lato to doskonały czas na przeanalizowanie swojej diety i zmodyfikowanie jej w zdrowy sposób. Jakie produkty latem warto wprowadzić do swojego jadłospisu, aby stworzyć zdrowe i zbilansowane posiłki?

Warzywa i owoce sezonowe – co warto jeść?

Lato to czas obfitujący w świeże warzywa i owoce sezonowe, które niewielkim kosztem można włączyć do swojej diety. Najpopularniejsze, szerokodostępne produkty po które warto sięgać latem to między innymi pomidory. Zawierają one likopen, który jest silnym przeciwutleniaczem i posiada działanie antynowotworowe. Dodatkowo chroni przed wystąpieniem miażdżycy i skutecznie zapobiega występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Pomidory znajdują w kuchni bardzo szerokie zastosowanie – można stworzyć z nich niezwykle szybkie dania, a także eleganckie potrawy. Warto także sięgać po bakłażany. Są one żartobliwie nazywane gruszką miłości. Posiadają antyoksydanty, oraz wykazują działanie odtruwające. Warto je włączyć do diety po kuracji antybiotykowej. Często niedocenianym warzywem jest także papryka. Sto gram tego produktu pokrywa aż 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Wszystkie świeże warzywa i owoce dostępne latem zawierają dużą ilość korzystnych dla zdrowia witamin i składników mineralnych.

Jak zbilansować zdrowy posiłek?

Odpowiednio zbilansowany posiłek powinien zawierać odpowiednią ilość tłuszczy, węglowodanów i białek. Około 50-60% powinno składać się z węglowodanów zawartych w warzywach, owocach, ziemniakach, czy produktach zbożowych. Tłuszcze muszą stanowić 10-15% – ich źródłem może być olej, lub mięso zwierzęce, czy rybie. Z kolei białka to średnio 30% dobrze ułożonego posiłku. Ich źródłem mogą być rośliny strączkowe, nabiał lub mięso. Prostą zasadą, którą warto się kierować jest to, aby każdy posiłek tworzyć z dwóch lub trzech grup produktów.

Jakich produktów unikać podczas upalnych miesięcy?

Aby samopoczucie podczas letnich upałów było zadowalające, należy pamiętać nie tylko o produktach, które warto włączyć do diety. Istnieją substancje, których podczas gorących temperatur lepiej unikać. Są to między innymi cukry, sól i tłuszcz w nadmiernych ilościach. Ciężkostrawne potrawy i wysokokaloryczne przekąski sprawią, że organizm będzie przemęczony, a poziom energii zbyt niski. Lepiej będzie zrezygnować z produktów, które szybko się psują – gorące dni sprzyjają rozwojowi bakterii.

Dodaj komentarz