Pielęgnacyjne sztuczki na zachowanie młodości

Pielęgnacyjne sztuczki na zachowanie młodości

Uważasz, że im więcej zabiegów pielęgnacyjnych wykonasz, tym lepiej będzie wyglądać Twoja skóra? Nic bardziej mylnego. Każdy ekspert powie Ci, że aby wyglądać promiennie wystarczy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Pamiętaj o codziennej dawce przeciwutleniaczy

Bez przeciwutleniaczy Twoja skóra codziennie narażona jest na działanie czynników atmosferycznych, takich jak promienie UV oraz zanieczyszczenia. Oba te czynniki przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które przenikając przez skórę mogą powodować zmarszczki, przebarwienia, a nawet raka skóry. Przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników. Dlatego codziennie rano używaj serum lub kremu nawilżającego, który je zawiera. Najlepszy będzie kosmetyk zawierający mieszankę przeciwutleniaczy rozpuszczalnych w tłuszczach (takich jak witamina E, która pomaga chronić zewnętrzne błony komórek skóry) i przeciwutleniaczy rozpuszczalnych w wodzie (np. zielona herbata i witamina C, które wchłaniają się do komórek).

Wybierz odpowiedni produkt o działaniu przeciwstarzeniowym

W kremach typu anti – age możesz znaleźć niemal wszystko – od pyłu diamentowego, po zmiażdżone perły. Jednak składnikami, które naprawdę wspomagają walkę z wiekiem są retinol, witaminy i peptydy. Jednak oprócz ich zawartości w składzie, równie ważna jest formuła. W przypadku produktów z retinolem, uważanym za najlepszy dostępny bez recepty składnik przeciwzmarszczkowy, wybierz serum lub krem o zawartości 0,25%. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z retinolem, zaczynaj od małego stężenia, ponieważ Twoja skóra musi się przyzwyczaić do tego składnika. Przez pierwsze kilka tygodni używaj kosmetyku z retinolem co drugi dzień. Później, gdy Twoja skóra się już przyzwyczai, możesz stosować go codziennie. Wtedy możesz też przejść na większe stężenie o,5% – 1%.

Kolejnym doskonałym wzmacniaczem kolagenu są peptydy. W ich przypadku ważna jest receptura kosmetyku. Dlatego warto sięgnąć po te znanych marek, które prowadzą wiele badań, co zwiększa prawdopodobieństwo lepszej mieszanki peptydów.

W niwelacji ciemnych plam i wyrównaniu kolorytu skóry wybierz serum z kwasem L – askorbinowym, który uważany jest za najskuteczniejszą wersję witaminy C.

Używaj ochrony przeciwsłonecznej z głową

Ochronę przeciwsłoneczną należy stosować przez cały rok, niezależnie od pogody. Jednak należy używać jej z głową. Na przykład podczas chłodniejszych miesięcy używaj kremu z SPF 15, zamiast SPF 30. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić czy na etykiecie jest informacja, że kosmetyk zawiera szerokie spektrum działania. O ile promienie UVB (powodujące oparzenia) zimą nie są tak silne jak latem, to promienie UVA (docierające w głąb skóry) przez cały rok mają stałe natężenie. Ochroną przed nimi mogą być tylko filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania.

Nie zapomnij rozprowadzić kremu przeciwsłonecznego na szyi, grzbietach dłoni i uszach. Są to obszary, w których najczęściej występuje rak skóry.

Nie przesadzaj z peelingiem

Przez pewien czas panowało przekonanie, że codzienne złuszczanie skóry jest skutecznym sposobem na zachowanie młodzieńczego wyglądu na dłużej, ponieważ pomaga wyzwalać produkcję kolagenu. Jednak okazało się, że zbyt częste złuszczanie może spowodować więcej problemów skórnych niż korzyści. Poprzez zaburzenie równowagi pH skóry, sprawia że jest ona bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych i bardziej wrażliwa na działanie niektórych składników. Dermatolodzy zalecają wykonywanie peelingu 1 – 2 razy w tygodniu.

Unikaj stresu

Stres sprawia, że w Twoim organizmie wzrasta gwałtownie poziom kortyzolu, który jest odpowiedzialny za zmniejszenie produkcji kolagenu w skórze i przyspiesza rozpad już istniejącego. Wiąże się to z powstawaniem przebarwień, zmarszczek oraz utratą jędrności skóry. Dlatego jakakolwiek forma relaksu, zmniejszająca stres, wpłynie również korzystnie na kondycję Twojej skóry.

Dodaj komentarz