Jak wybrać wino na prezent?

Czy wiesz, że drogie wina nie zawsze są najlepsze? Dużo więcej o jakości mówi miejsce produkcji oraz szczep, z którego wino zostało wyprodukowane niż sama cena. Dlaczego o tym mowa? Bo wino to najlepszy prezent jaki możemy komuś wręczyć idąc w gości. Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na obiad lub kolację, to nie wypada przyjść z pustymi rękami. Nie musimy jednak wydawać majątku. W dobrym guście będzie przynieść ze sobą butelkę wina. Zobacz jak wybrać wino na prezent. 

Komu mogę wręczyć wino? 

Wino jest dosyć neutralnym prezentem. Pasuje do każdej okazji. Możemy wręczyć je na urodziny, jako dodatek do prezentu weselnego, np. zamiast kwiatów, co obecnie jest bardzo popularne lub po prostu jako upominek. Nie musimy się również zastanawiać czy jesteśmy na tyle blisko z osobą, żeby wręczyć jej wino. Wino możemy podarować zarówno osobie nam bliskiej, jak i tej, z którą łączą nas formalne relacje. Dlatego jeżeli nie masz pomysłu na prezent, to postaw na wino. Pamiętaj jednak, że nie wypada przyjść z “gołą” butelką. Butelkę wina zapakuj w specjalne opakowanie na alkohol. Dzięki temu prezent będzie wyglądać elegancko.

Wino stołowe czy z apelacją?

Wina można podzielić na trzy kategorie – stołowe, posiadające apelację i regionalne. Wina stołowe, to wina z najniższej półki zarówno cenowej, jak i jakościowej, dlatego tych warto unikać jeżeli myślimy o prezencie. Dużo lepiej jest wybrać wino posiadające apelację. Co to dokładnie znaczy? Apelacja odnosi się do określonego regionu, z którego wino pochodzi, i w którym panują rygorystyczne warunki uprawy szczepu oraz samej produkcji. Z tego też względu wina posiadające apelację uważa się za te lepszej jakości. Nie znaczy to jednak, że zapłacimy za nie majątek. Tego rodzaju wina możemy kupić już za 40-50 zł. Na jakie wina warto zwrócić uwagę? Na świecie dobrą sławą cieszą się wina chillijskie, mołdawskie i włoskie. To w ich kierunku możemy skierować swoje spojrzenie, w trakcie poszukiwania idealnego prezentu. 

Wino białe czy czerwone? 

Kolejnym dylematem przy wyborze wina na prezent jest jego kolor. Białe czy czerwone? A może różowe? Wino różowe jest najbardziej neutralne. Dlatego jeżeli nie wiemy w jakim winie smakuje osoba obdarowywana, to postawmy właśnie na wino różowe. Wino czerwone podaje się do czerwonego mięsa, serów i dań wytrawnych. Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na obiad, to weźmy ze sobą butelkę czerwonego wina. Chyba, że wiemy iż na obiad zostanie podany drób. Do tego rodzaju mięsa z kolei serwuje się wino białe. Wino białe podaje się także do deserów, dlatego jest to dobry pomysł na prezent urodzinowy. 

Dodaj komentarz