Behawiorysta-jak to wygląda i czy działa?

Kim jest behawiorysta?
Behawioryzm to dziedzina zajmująca się analizowaniem zachowania zwierząt i ludzi. Psi behawiorysta pracując z nim konkretnymi ćwiczeniami stara się wyeliminować złe nawyki w jego zachowaniu. Taki specjalista przez wiele lat uczy się jak poznawać psie zachowania, gesty i ćwiczy umiejętność odczytywania psich emocji.
Kiedy należy udać się do behawiorysty?
Do behawiorysty należy się zgłosić ze swoim pupilem wtedy, kiedy zachowanie czworonoga odbiega od normy, a my nie umiemy sobie sami z tym poradzić. Behawiorysta nie tylko stara się zrozumieć zwierzaka, ale również właściciela. Dla opiekuna psa niektóre jego zachowania wydają się odbiegać od normy, po czym okazuje się, że wcale tak nie jest. Przykładowo pies nagle zaczął gryźć meble, czego dotąd nie robił więc nic dziwnego, że nie podoba się to właścicielowi. W tym momencie behawiorysta musi poznać okoliczności zmiany zachowania zwierzaka. Po rozmowie z właścicielem okazuje się, że ten zmienił pracę, w której spędza teraz o wiele więcej czasu i co za tym idzie mniej poświęca go pupilowi. Zwierzę z nudów i frustracji zaczyna zajmować się sam sobą, tak jak umie, bo zwyczajnie się nudzi. Oczywiście nie każda sytuacja jest tak prosta. Czasami do behawiorysty zgłaszają się ludzie z psami, które mają o wiele głębsze problemy. Nierzadko zdarza się, że coś siedzi w psychice zwierzaka, i aby dojść do rozwiązania problemu specjalista musi się naprawdę natrudzić i poświęcić wiele godzin na pracę z psem, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.
Jak wygląda praca behawiorysty z psem?
Przede wszystkim pierwsze spotkanie najczęściej organizuje się w domu pupila, tak aby ten poczuł się bezpiecznie i zaufał specjaliście. Następnie zostaje przeprowadzona rozmowa z właścicielem o zachowaniu psa, co się zmieniło, jak zmienia to życie członków rodziny, kiedy zaobserwowano zmianę, oraz czy właściciel wie co mogło mieć wpływa na taki obrót sprawy. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie pracy z psem. Behawiorysta przede wszystkim musi znaleźć problem, który zmienił zachowanie psa, musi przy tym umieć odczytać jego emocje, więc muszą się dobrze poznać. Jeśli specjalista odkryje przyczynę tych zmian to przedstawia ją właścicielowi oraz przedstawia swoje zalecenia na co zwracać szczególną uwagę, co zmienić w środowisku zwierzęcia, a przede wszystkim jak odczytywać próbę komunikacji psa. Oczywiście nadal pracuje z psem, jednak zmiany trzeba zacząć od najbliższego otoczenia. Czasami zmiana w zachowaniu psa może mieć podłoże zdrowotne, wtedy behawiorysta zaleca wizytę u weterynarza, a niekiedy zdarza się, że aby zachowanie psa się zmieniło wystarczy trening posłuszeństwa.
Z jakim psem iść do behawiorysty?
Do specjalisty od psiego zachowania można udać się z każdej wielkości psem, który według naszego uznania tego potrzebuje. Jednak nie zawsze jest to konieczne, czasami wystarczy że właściciel poświęci pupilowi więcej czasu i uwagi, poznając jego potrzeby i to co doskwiera mu najbardziej. Jeżeli nie poradzimy sobie sami, to behawiorysta może pomóc i nie należy odwlekać konsultacji. Bardzo często pod opiekę takiego specjalisty trafiają pieski po przejściach, które spędziły wiele czasu w schronisku, wcześniej miały złych właścicieli, bądź zostały skrzywdzone przez obce osoby. Przez takie historie zwierzak traci poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do człowieka, a co za tym idzie radzi sobie ze swoimi problemami tak jak umie, co nie zawsze właścicielom jest na rękę.
Co jest najważniejsze w pracy z psem i jak wybrać odpowiedniego specjalistę?
Najistotniejsze jest oczywiście zaufanie. Jeśli zaproszony do domu behawiorysta nie będzie umiał “dogadać” się z naszym pupilem, to nie będzie on odpowiednim specjalistą dla niego. Pies musi czuć się przy człowieku, z którym ma ćwiczyć charakter bezpiecznie, ufać mu, wiedzieć że nic złego mu się nie stanie, ale też musi znać granice, których nie może przekroczyć.
Czy praca z behawiorystą przynosi skutek?
Pies podobnie jak człowiek każdy jest inny. Dlatego ważne jest indywidulane podejście do każdego czworonoga. Wiadomo, że praca z każdym podopiecznym będzie trwała zróżnicowany okres czasu, w zależności od głębokości zakorzenienia problemu. Właściciel jeśli już zdecyduje się na taką formę pomocy, nie może zbyt szybko się poddawać i irytować, gdy praca z psem się przedłuża. Tylko w ten sposób praca z behawiorystą przyniesie zamierzony skutek. Praca behawiorysty nie jest łatwa. Jednak efekty końcowe, gdy uda się pomóc zwierzakowi wynagradzają włożony trud. Współpraca z behawiorystą przynosi skutek, wtedy gdy właściciel wybierze odpowiedniego specjalistę, takiego, który zdobędzie zaufanie i sympatię pieska, a także będzie wiedział gdzie szukać problemu. Warto poszukać opinii np. w Internecie na zaufanych stronach, zanim podejmie się współpracę.

Dodaj komentarz