Inspirujące dania z ziemniaków.

Ziemniaki, są często przez nas niedoceniane. Przyczyną jest chyba to, że się do nich zbytnio przyzwyczailiśmy i najczęściej spożywamy je w tradycyjnej formie, dodatku do obiadu. Jest jednak w kuchni świata, wiele przepisów na ciekawe potrawy, które mogą pomóc nam, wyrwać się z ziemniaczanej rutyny i na nowo poczuć smak, brązowej byliny. Przed państwem, kilka inspirujących pomysłów, na pyszne danie z ziemniaków.

BRYNDZOVE HALUSKY.

Bryndzove halusky, to danie mające swoje korzenie w kuchni słowackiej. Na Słowacji, jest ono bardzo popularne i często spożywane. Są to drobno wyrabiane kluseczki, których podstawę stanowi ciasto ziemniaczano-mączne. By je wykonać, należy powstałą masę, przetrzeć przez sito. Jest to tradycyjna i stara metoda, wyrabiania wielu rodzajów klusek, polegająca na przeciąganiu ciasta, w tym wypadku masy ziemniaczano-mącznej, przez oczka sita, takiego jakim jest na przykład, kuchenna tarka.

Wielką zaletą metody przecierania jest szybkość, polegająca na wykonaniu dania, które mamy w planie spożyć na obiad, kolację czy też w ciągu dnia. Współcześnie, raczej w zwyczaju jest albo kupowanie gotowych już klusek ziemniaczanych w sklepie albo cięcie ciasta nożem kuchennym. Sito oraz przecieranie, są rzadko kiedy praktykowaną umiejętnością kulinarną, a jej domeny uznawane są raczej w kuluarach dobrej oraz zdrowej kuchni i nie często możemy się z nimi spotkać na tzw. salonach.

Bryndzove halusky podaje się na Słowacji, najczęściej z serem z mleka owczego, tzw. bryndzą, który można dowolnie doprawić. Kluseczki, tradycyjnie polewa się z wierzchu, roztopioną słoniną i zesmażonymi z niej, skwarkami. Do przygotowania tej ziemniaczanej potrawy, potrzeba jest około pół godziny wolnego czasu. Szybki obiad? Prawie już gotowy. Wystarczy, że mamy w domu, ugotowane ziemniaki.

PYTTIPANNA.

Pyttipanna, jest daniem należącym do specjałów kuchni skandynawskiej i najbardziej lubiane jest chyba w Szwecji. Szwedzi to dość dziwny naród, stąd wspomniane w tekście wahanie. Nazwa pyttipanna oznacza “drobne kawałeczki na patelni”. Tłumaczenie skomplikowane, lecz jednak zasadne, zarówno podczas przyrządzania pyttipanny jak i w trakcie jej degustacji. Do przygotowania tego skandynawskiego specjału, wykorzystuje się posiekane drobno ziemniaki, cebulę i kawałki pokrojonego w kostkę mięsa. Można użyć w tym celu kiełbasy lub drobin wołowiny, podsmażonych zawczasu na patelni. Wzbogacimy treść pyttipanny, jeśli dodamy do niej oprócz cebuli, także innego rodzaju warzyw. Ważne by komponowały się one dobrze, z użytym przez nas wcześniej mięsem. Sycącą i dość wysokokaloryczną pyttipannę, podaje się w towarzystwie jajka sadzonego, ogórków kiszonych lub sałatki z buraków. Taki obiad, może wystarczyć niektórym z nas na cały tydzień, szczególnie, gdy lubimy posiłki jednorodne i oszczędzamy miejsce, które mamy dostępne w lodówce.

CORNISH PASTY.

Cornish pasty, to obecnie markowy produkt firmy Ginsters, brytyjskiego producenta zapiekanek. Cornish pasty jest rodzajem pieczonego pieroga, który wyrabia się w kuchni domowej, z pszennej mąki i nadzienia składającego się z ziemniaków, wołowiny i warzyw. Po cóż szukać inspiracji w kuchniach mało nam znanych, kiedy za pasem mamy coś co prawdopodobnie powstało wcześniej, niż przepisy na indyjskie samosy czy włoskie risotto? Do przyrządzenia cornish pasty, używa się takich warzyw jak marchew, pasternak czy brukiew. Nadzienie można wykonać również z mięsa mielonego z dodatkiem jabłek. Cornish pasty, jest przysmakiem regionalnym Kornwalii, a działania firmy Ginsters sprawiły, że stał się rozpoznawalny na całym świecie.

Dodaj komentarz