Grzybica stóp

Bardzo przykrą i wstydliwą chorobą, która dotyka coraz większą część społeczeństwa jest grzybica stóp. Ta wywoływana przez dermatofity choroba obejmuje najczęściej przestrzenie między palcami stóp. Przykry zapach i zmiany skórne są trudne do wyleczenia. Jak uniknąć grzybicy stóp oraz jak ją leczyć?

Jak uniknąć grzybicy stóp?

to bardzo ogólna nazwa schorzeń jakie powodują różne gatunki grzybów. Grzybicę charakteryzują się trudnym i długotrwałym leczeniem. Jej początkowymi objawami są zaczerwienienie i świąd. Z czasem pojawia się łuszczenie i wysięki. Do tego wszystkiego dochodzi maceracja naskórka, czyli jego rozmiękczanie pod wpływem stałe utrzymującej się wilgoci.

W grupie szczególnego ryzyka zachorowania na grzybicę stóp znajdują się sportowcy, górnicy oraz pracownicy fizyczni. Jednak każda osoba, która nie stosuje odpowiednich zasad higieny i korzysta z nieprzewiewnego obuwia, narażony jest na grzybicę.

Grzybicą stop można zarazić się korzystając ze wspólnych ręczników. Dlatego tak ważne jest by korzystać wyłącznie z własnego ręcznika, a także nie pożyczać od kogoś i komuś swoich butów. Dodatkowo należy pamiętać, że podczas korzystania z szatni oraz przebywając na basenie, należy używać gumowych klapek. Po każdej kąpieli stopy należy dokładnie osuszyć ręcznikiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na wytarcie okolic między palcami stopy. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl

Leczenie grzybicy stóp

W przypadku podejrzenia grzybicy należy jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa. Szybkość działania ma tu kluczowe znaczenie dla efektywnego leczenia. Zalecone przez lekarza preparaty należy aplikować w odpowiedni sposób. Dokładny opis znajduje się na ulotce preparatu. Zazwyczaj jednak preparaty aplikuje się na umytą i osuszoną skórę. Duża część leków zawiera cyklopiroksolaminą. Leczenie trwa zazwyczaj kilka tygodni. Niekiedy lekarz dermatolog zaleca stosowanie leków doustnych.

Nieleczona grzybica stóp może prowadzić do poważnych powikłań. Najczęściej jest to wtórne zakażenie bakteryjne tkanek głębokich. Dodatkowo grzyb może przenieść się na inne części ciała.

W przypadku wystąpienia grzybicy stóp nie należy zwlekać z podjęciem działań. Nie należy jednak stosować domowych sposób, gdyż zazwyczaj są one zupełnie nieefektywne. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza dermatologa, którego wiedza i doświadczenie pozwolą na skuteczne wyleczenie problemu. Grzybicy stóp u lekarza nie należy się wstydzić, gdyż ci specjaliści mają z tym do czynienia na co dzień , a ich profesjonalizm nie pozostawia miejsca na jakiekolwiek subiektywne opinie na temat pacjenta.

Dodaj komentarz