Aplikacja na smartfona monitorująca chrapanie

Aplikacja na smartfona monitorująca chrapanie

Jakim problemem może być chrapanie zdaje sobie sprawę każdy, kto choć raz w życiu miał wątpliwą przyjemność spać w jednym pokoju z osobą, która chrapie.

Ponieważ jednak chrapanie wydaje się większym problemem dla osób sypiających obok osoby cierpiącej na tę dolegliwość, niż dla niej samej, nałogowi „chrapacze” rzadko i nie bez oporów dają się namówić na działania, zmierzające do wyleczenia.

Czasem trzeba im w tym pomóc.

Małe laboratorium snu

„Snoring U” to aplikacja na iPhone’a oraz na urządzenia z Androidem skierowana do osób mających problemy z chrapaniem. Działa w następujący sposób: nagrywa i monitoruje wszystkie hałasy, jakie pojawiają się podczas nocnego snu.

Może zidentyfikować chrapanie, świszczący oddech, kaszel, nagrywa nawet wzory chrapania, w miarę jak rozwijają się w ciągu nocy. Aplikację można zaprogramować, aby wysyłała Ci „elektronicznego szturchańca”, w postaci wibracji albo wybranego dźwięku alarmu, kiedy zarejestruje wskazane przez Ciebie dźwięki. To taki odpowiednik śpiącej obok, zdenerwowanej żony, wołającej „Przestań chrapać!”.

Twórcy aplikacji twierdzą, że 80% osób, które chrapią, zaprzecza temu. Dzieje się tak do czasu, dopóki sami nie usłyszą samych siebie wydających charakterystyczne dźwięki.

Aplikacja działa jak małe laboratorium snu, monitorując, analizując, nagrywając. Samo poznanie, że ma się problem, jest pierwszym krokiem do zajęcia się nim.

Jak walczyć z chrapaniem?

Z chrapaniem można walczyć prostymi lub bardziej zaawansowanymi sposobami. Na przykład, czasem wystarczy zaledwie zmiana nawykowej pozycji, w której się śpi. Chrapaniu sprzyja najbardziej pozycja  na plecach. Można w zamian spróbować tzw. „pozycji embrionalnej”, kiedy to leżysz na boku ze skrzyżowanymi rękami. Ponieważ leżąc na boku masz ułatwione oddychanie, pozycja ta nie sprzyja chrapaniu.

Innym prostym sposobem jest wyposażenie swojego łóżka w wyprofilowany podgłówek, którego zadaniem jest zapewnienie Twojej głowie właściwego podparcia oraz anatomiczne wsparcie kręgów szyjnych, aby nie dopuszczać do bólów karku i udrożnić drogę powietrza podczas wdychania i wydychania. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów podgłówków, ale przeciwdziałając chrapaniu warto zaopatrzyć się w dość drogi, za to ogromnie wygodny, podgłówek termoelastyczny.

Jeśli jednak proste sposoby na chrapanie nie wystarczą, konieczna jest wizyta u lekarza, która niekiedy może skończyć się operacją. Warto przełamać własne opory i mimo wszystko taką wizytę sobie zafundować, bo czasami chrapanie jest sygnałem poważnych problemów zdrowotnych.