Podstawowe potrzeby psa – dlaczego warto się z nimi zapoznać?

Podstawowe potrzeby psa – dlaczego warto się z nimi zapoznać?

Pies jest najpopularniejszym zwierzęciem domowym. Wśród wszystkich Polaków posiadających własnego pupila, aż 83% ma psa. Stwierdzenie, że jest to najlepszy przyjaciel człowieka ma w sobie sporo prawdy, lecz czy działa to również w drugą stronę? Niewątpliwie ci, którzy przygarnęli psa jako członka rodziny, pragną żeby czuł się on jak najlepiej. Bardzo często spotkać się jednak można z antropomorfizacją tych zwierząt. Należy zwrócić uwagę na to, że psie potrzeby różnią się znacząco od potrzeb ludzkich. Wygodne łóżko, ciepłe ubranka czy tona smakołyków nie zaspokoją wszystkich potrzeb czworonoga. Każdy, kto decyduje się na adopcję lub kupno psa, powinien zapoznać się z tym, czego to zwierzę tak naprawdę oczekuje.

Potrzeby psa – o co należy zadbać?

Pies ma kilka podstawowych potrzeb. Należą do nich między innymi: poczucie bezpieczeństwa, sen, dobra dieta, zabawa oraz eksploracja terenu. Aby zwierzę było szczęśliwe, musi mieć zapewnioną dietę, która w większości oparta jest na białku zwierzęcym. Nie wystarczą karmy dostępne w marketach. Najlepszym rozwiązaniem jest dieta barf, oparta na surowym mięsie wzbogaconym o warzywa i owoce lub gotowe puszki z wysoką zawartością dobrej jakości mięsa (minimum 60%). Jeżeli chodzi o zabawę – jest to jedna z rzeczy, która różni psa od jego przodka. Wilki bowiem bawią się wyłącznie w okresie szczenięcym. Gdy dorastają, nie mogą sobie na to pozwolić; muszą się zająć polowaniem i dbaniem o resztę stada. Psy, w wyniku udomowienia, pozwoliły sobie zachować pewne szczenięce zachowania w okresie dorosłości. Należy do nich między innymi zabawa. Jako że pies bawi się przez całe życie – musi mieć zapewniony czas spędzony z opiekunem lub z innymi psami. Warto też zwrócić uwagę na ważny aspekt, jakim jest sen. Psy śpią więcej niż ludzie. U dorosłego osobnika czas poświęcony na spanie wynosi od 12 do 16 godzin, podczas gdy u człowieka jest to zaledwie 8. Kolejną kwestią jest eksploracja terenu. Oczywiście są rasy, które wymagają mniej spacerów i takie, które wymagają ich więcej, jednak jest jedna wspólna reguła – spacer musi być urozmaicony. Nie wystarczy piętnastominutowe wyjście w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Jeśli pies nie boi się jazdy samochodem, to dobrym pomysłem są wycieczki w różne miejsca. Dobrze też, jeśli spacery są urozmaicone zabawami węchowymi czy popularnym aportowaniem (tego drugiego nie należy jednak nadużywać).

Szczęście psa zależne jest przede wszystkim od człowieka. Tylko opiekun jest w stanie zapewnić mu to, czego potrzebuje. Dlatego niezwykle istotna jest wiedza, która pozwala uniknąć pomyłek i błędów w relacji człowiek-pies.