Ile kosztuje komin systemowy?

Ile kosztuje komin systemowy?

Kominy systemowe cechują się dużą wytrzymałością i łatwością montażu, dodatkowo można je stosować w przypadku systemu centralnego ogrzewania opartego na kotle z podajnikiem, w przeciwieństwie do popularnych niegdyś kotłów murowanych. Większość osób budujących nowe domy i inne nieruchomości decyduje się więc właśnie na taki komin. Jest jednak jedno kluczowe pytanie, które zawsze się pojawia, kiedy zdecydujemy się już na dany typ komina: ile on kosztuje i od czego zależy jego cena? To właśnie dokładnie omówimy w tym artykule. Zapraszamy!

Koszt budowy komina systemowego

Ciężko jest jednoznacznie wskazać, ile kosztuje komin systemowy, ponieważ zależy to od wielu różnych aspektów. Przede wszystkim od jego wymiarów, ale także marki, rodzaju (wyróżniamy kominy systemowe ceramiczne i stalowe, a także hybrydowe) i tego, jakie elementy są wliczone w podstawową cenę. W niektórych przypadkach kupując komin otrzymujemy już pełny pakiet, do którego nie będziemy musieli już nic dokupywać, w innych konieczne będzie zainwestowanie w nawet kilka dodatkowych elementów, które możemy zakupić w tym samym lub innym sklepie, takich jak na przykład cokół.

Ogółem mówiąc, komin to z reguły koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Bardziej precyzyjnych danych warto szukać na stronie internetowej interesującego nas wykonawcy, zawsze można też skontaktować się z nim i poprosić o dokonanie wyceny.

Musimy pamiętać, że poza samym kosztem komina poniesiemy także zapewne koszt jego transportu. Im dalej mieszkamy od punktu, w którym się on znajduje, tym cena może być wyższa. Dodatkowo komin otrzymamy przecież w częściach, a ktoś będzie musiał go zamontować. Można spróbować zrobić to całkowicie samodzielnie, ale nie każdy ma wiedzę, umiejętności, czas i chęci, aby się tego podejmować. Jeśli zlecimy montaż komina specjaliście, musimy przygotować się na dodatkowe opłaty. Jak drogi będzie montaż? To już zależy od lokalizacji i stawek, jakie ustalił dany specjalista. Cena za taką usługę może wynieść kilkaset złotych lub nawet więcej.

Czy kominy systemowe się opłacają?

Jako, że komin murowany może być tańszy niż komin systemowy, możemy się zastanawiać, czy ta druga opcja się opłaca. Trzeba jednak wskazać, że komin murowany co prawda jest tańszy, ale jego montaż jest bardziej czasochłonny i trudny, a do tego, jak wspomniano na początku, jest on kompatybilny z kominkami oraz kotłami bez podajnika, ale już do kotłów z podajnikiem się go nie stosuje. W większości przypadków kominy systemowe będą więc optymalną opcją – wygodniejszą, prostszą w montażu i wydajniejszą.