Jak dbać o wątrobę?

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba to nasze prywatne, wewnętrzne laboratorium. Codziennie zachodzi w niej ponad 500 reakcji chemicznych. Choć narząd ten potrafi się wspaniale regenerować, jest narażony na wiele chorób. Aby do nich nie dopuścić i utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, powinniśmy wiedzieć, jak dbać o wątrobę. Jeżeli dobrze się o nią zatroszczymy, będzie nam służyła bez zarzutu.

Objawy chorób wątroby

Jeśli nasza wątroba zaczyna dawać objawy, świadczące o pogorszeniu jej stanu koniecznie musimy wziąć się w garść i odciążyć narząd. Istnieje wiele objawów, które nie powinny być bagatelizowane, jak np. spowolniona przemiana materii, biegunki, wzdęcia, wahania nastroju, żółty spód języka, gorzki smak w ustach, chroniczne zmęczenie czy wiele innych. Choć takie symptomy często nie są łączone z wątrobą, to właśnie ona może dawać nam znak, że coś jest z nią nie tak. Wątroba nie boli! Natomiast możemy odczuwać ból w przypadku zaburzonej pracy pęcherzyka żółciowego – powstające w nim złogi mogą prowadzić do zatykania przewodów żółciowych. Wtedy ból niestety będzie odczuwalny, nawet bardzo. Jak dbać o wątrobę, aby nie doprowadzić do takiego stanu?

Dbanie o wątrobę poprzez zdrową dietę

Przede wszystkim, by wzmocnić nadwyrężony narząd należy zmienić sposób odżywiania i ograniczyć używki.

  • Wyklucz z diety dania smażone, unikaj tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, ogranicz spożycie cukru i zrezygnuj ze słodzonych napojów
  • Ogranicz spożycie czerwonego mięsa na rzecz chudego drobiu i ryb morskich
  • Unikaj ostrych przypraw i pokarmów wzdymających (kapusta, cebula, rośliny strączkowe, szparagi, śliwki, gruszki, czereśnie)
  • Używaj tłuszczu najwyższej jakości, np. Oliwy z oliwek tłoczonej na zimno, oleju kokosowego lub lnianego
  • W diecie powinny dominować warzywa i owoce, ale nie może w niej zabraknąć kasz i płatków owsianych
  • Ogranicz spożycie alkoholu – jego regularne spożywanie jest jedną z najczęstszych przyczyn niewydolności wątroby i jej marskości. W przypadku tych chorób ratunkiem jest już tylko przeszczep

Poza złą dietą wielkim zagrożeniem dla wątroby jest brak ruchu, prowadzący do nadwagi i otyłości. Te z kolei są głównymi przyczynami niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Choroba ta dotyka już prawie 30 procent społeczeństwa.

Wiedząc jak dbać o wątrobę możemy wprowadzić w życie zdrowe nawyki i odciążyć tak ważny dla nas narząd. Ograniczenie używek, zmiany w diecie, a także codzienna aktywność fizyczna sprawią, że wątroba zyska szansę na dobre zregenerowanie się. Pamiętaj, że dbając o wątrobę dajesz również szansę sobie, na zachowanie całego organizmu w dobrej kondycji.