Czy gry komputerowe mogą uzależniać?

Czy gry komputerowe mogą uzależniać?

Gry wideo to stosunkowo nowe medium. Mamy z nimi w końcu do czynienia zaledwie od kilkudziesięciu lat. Alkohol, papierosy czy inne popularne używki istnieją znacznie dłużej i nikt już dzisiaj nie wątpliwości, że są one w stanie uzależniać. Jeśli zaś chodzi o gry, już od dłuższego czasu toczy się na ten temat debata. Jest to o tyle istotne zagadnienie, że spora część graczy to dzieci, a więc osoby znacznie bardziej podatne na wpływy. W związku z tym czy gry komputerowe mogą uzależniać?

Czym jest uzależnienie

Najpierw należy zdefiniować, czym jest dokładnie uzależnienie. Można przyjąć, że jest to stan, w którym odczuwamy bardzo silną potrzebę zrobienia czegoś: wypicia, zapalenia, zjedzenia i tym podobne. Odczuwamy zarówno fizyczne, jak i psychiczne efekty niespełnienia takiego pragnienia. Im bardziej się do czegoś przyzwyczajamy, tym trudniej nam później z tego rezygnować. Nasz organizm przyzwyczaja się do czegoś, a gdy tego zabraknie, wysyła nam sygnały alarmowe. Gry komputerowe nie są substancją jak na przykład narkotyki, ale przecież uzależniać można się także od określonego działania. Przykładem tutaj może być uzależnienie od hazardu, które zrujnowało niejedno życie.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Czerwoną flagą jeśli chodzi o uzależnienie od gier komputerowych jest ilość czasu, jakie na nie poświęcamy. Jeśli każda nasza wolna chwila jest spędzana przed ekranem, a zaniedbujemy przy tym inne podstawowe czynności i potrzeby (higienę osobistą, spożywanie posiłków i tym podobne), może to być oznaką głębszego problemu. Czasem wydaje nam się, że w każdej chwili możemy przestać, ale ostatecznie nie jesteśmy w stanie oderwać się od monitora na długie godziny. Kiedy nie możemy grać, jesteśmy rozdrażnieni i w złym nastroju.

Jakie gry uzależniają najbardziej

Najłatwiej do uzależnienia może prowadzić gra w gry wieloosobowe w czasie rzeczywistym. Wtedy też nie możemy spauzować, ponieważ w takim wypadku przegramy. Czujemy ciągłą potrzebę rywalizacji z innymi i podnoszenia swojej rangi, a pokonywanie przeciwników daje nam poczucie satysfakcji. Jeśli nie powodzi się nam w życiu osobistym, łatwo możemy zacząć uciekać do świata gier komputerowych, gdzie każdy może odnosić sukcesy. Nie zdajemy sobie jednak często sprawy z tego, jak zły może to mieć wpływ na nasze zdrowie i relacje z otoczeniem. Jeśli więc zauważamy u siebie pierwsze oznaki rozwijania się uzależnienia od gier, warto podjąć odpowiednie kroki.

Odpowiedź na pytanie czy gry komputerowe mogą uzależniać jest jasna. Tak, mogą, ponieważ człowiek jest w stanie się uzależnić od niemal wszystkiego.