Konstruktywna kłótnia w związku – jaka powinna być?

Konstruktywna kłótnia w związku – jaka powinna być?

Większość ludzi będących w związkach wolałoby się nie kłócić. Niestety nie zawsze da się patrzeć na świat przez różowe okulary. Kumulacja problemów dnia codziennego, a także różnice zdań dotyczących ważnych dla obu stron kwestii, mogą doprowadzić do konfliktu. Wiele par obawia się momentu, w którym dojdzie do poważnej kłótni.

Strach ten wynika głównie z braku umiejętności prowadzenia kłótni w sposób konstruktywny. Na szczęście jest to możliwe, choć technika prowadzenia trudnych rozmów w sposób kulturalny, nie należy do łatwych.

Jakie są najczęstsze przyczyny kłótni w związkach?

Relacje damsko-męskie same w sobie są dość skomplikowane. Nie brakuje panów, którzy narzekają, że kobiety każą im się wszystkiego domyślać oraz kobiet, które nie przepadają za męską małomównością. Przyczyn kłótni w związku może być całe mnóstwo. Część z nich może wynikać z różnicy temperamentów dwojga partnerów. Nie sposób również nie wspomnieć o kłótniach, które powodowane są przez różnice zdań.

Pary bardzo często mają problem w ustaleniu tego, gdzie pojadą na wakacje czy kto zrobi zakupy w następny weekend. Nierzadko przyczyną kłótni może być również niepoświęcanie sobie wystarczającej ilości czasu. Jeżeli w związku pojawiają się dzieci, kwestią sporną może stać się również opieka nad nimi. Kiedy dojdzie już do kłótni, bez względu na jej przyczynę powinniśmy starać się dbać o prawidłowy jej przebieg.

Czym powinien cechować się konstruktywny spór?

Kłótnia konstruktywna cechuje się przede wszystkim tym, że w trakcie jej trwania, strony nie obrażają się wzajemnie. Wyzwiska i wrzaski z całą pewnością nie ułatwią nam osiągnięcia porozumienia. Warto zaś mieć na uwadze, że celem kłótni powinno być właśnie wypracowanie kompromisu. Bez względu na powód kłótni, powinniśmy starać się nie zapominać o wzajemnym szacunku. Relacje damsko – męskie oparte o zasadę szacunku mają znacznie większą szansę na przetrwanie niż te, w których dochodzi do przemocy słownej czy fizycznej. Nie powinno się również wchodzić drugiej osobie w słowo.

Powinniśmy pozwolić zaprezentować partnerowi swoje racje, a on musi wysłuchać naszych argumentów. Jeżeli mamy problem z utrzymaniem emocji na wodzy, możemy wypisać na kartce najważniejsze kwestie, które chcemy poruszyć podczas rozmowy z partnerem.

Dzięki temu konfrontacja słowna przebiegnie we właściwy sposób. Jeżeli problem jest bardzo poważny, musimy liczyć się z tym, że potrzebna będzie nie jedna, ale kilka rozmów. Nade wszystko warto unikać szantażu. Prawidłowy przebieg kłótni może również utrudnić wypominanie sobie błędów z przeszłości, zwłaszcza tej dalekiej. Niestety to bardzo powszechne zjawisko. Ważne jest również to, aby nie prowadzić intensywnych rozmów z partnerem, kiedy jesteśmy zmęczeni lub zestresowani po pracy. Trudną rozmowę warto przełożyć na dzień, w którym nasze samopoczucie stanie się lepsze. Nauka prowadzenia sporów w sposób konstruktywny, prowadzący do konsensusu wymaga cierpliwości. Warto pamiętać o tym, że wysiłek musi zostać podjęty przez obojga partnerów.

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje i ciekawe porady, np. o czym pisać z dziewczyną, znajdziesz na blogu o uwodzeniu – uwodzenie.org.