Jak zmobilizować się do nauki?

Jak zmobilizować się do nauki?

Uczenie się jest czymś, co człowiek robi całe życie. Przez kilkanaście lat będziemy jednak musieli to robić na ocenę, co wielu może stresować i odpychać. Z jednej strony wiemy, że musimy zasiąść do książek, bo od tego może nawet zależeć nasza przyszłość. Z drugiej – nie mamy energii i chęci, żeby się za to zabrać. Przytłacza nas ogrom obowiązków i materiału do opanowania, a coraz bardziej zbliża się termin sprawdzianu czy oddania pracy. Wobec tego jak zmobilizować się do nauki, żeby uczyć się bez bólu i oporów?

Nie rób niczego na ostatnią chwilę

Często mamy taką tendencję, żeby rzeczy nieprzyjemne odkładać na później. Ostatecznie okazuje się, że nie mamy już czasu i musimy to robić w pośpiechu. Faktycznie, presja czasu może nas zmusić do rozpoczęcia wreszcie nauki, ale dużo się dzięki temu nie dowiemy. Będziemy zestresowani, co wpłynie negatywnie na nasze wyniki. Może się okazać, że zarwana noc przed sprawdzianem nie dość, że nie poprawiła naszej wiedzy, to jeszcze zmęczyła nas tak, że ostatecznie poszło nam tragicznie. Zamiast odkładać wszystko na ostatnią chwilę i potem mieć problemy, lepiej odpowiednio wcześniej stworzyć plan nauki i rozłożyć cały materiał na mniejsze części. Dzięki temu unikniemy konieczności uczenia się długie godziny bez przerwy, co najbardziej odpycha wielu uczniów.

Wyznacz sobie cel

Nauka może być nudna, żmudna i frustrująca. Nie zawsze da się to ominąć. Pomóc może wyznaczenie sobie konkretnego celu, do którego dążymy i ciągłe monitorowanie naszych postępów – może to być ukończenie roku z wyróżnieniem czy dobre zdanie egzaminu. Cokolwiek, na czym rzeczywiście będzie nam zależało.

Nagradzaj się za dobrze wykonaną robotę

Może to brzmieć nieco infantylnie, ale rzeczywiście działa. Chodzi o to, żeby po zakończeniu jakiegoś etapu przyznać sobie jakąś nagrodę. Nie musi to być coś wielkiego – wystarczy kawa, ciastko czy coś innego, co sprawi nam przyjemność. Kluczowe jest jednak to, aby powstrzymać się od sięgania po te rzeczy, jeśli nie wykonamy wyznaczonego zadania. Nie dość, że wytrenujemy swój mózg, aby kojarzył naukę z przyjemnością, to jeszcze potrenujemy samodyscyplinę.

Zadbaj o siebie

Nikt nie będzie miał chęci ani siły do nauki, jeżeli będzie zmęczony czy niewyspany. Żeby efektywnie się uczyć i faktycznie zapamiętywać potrzebne informacje należy upewnić się, że jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej. Co to oznacza? Regularne wysypianie się, a także dobrą dietę i częstą aktywność fizyczną. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Motywacja do nauki nie przyjdzie i będziemy się musieli do niej zmuszać, jeżeli nie będziemy wypoczęci.

Odpowiedzi na pytanie jak zmobilizować się do nauki jest wiele, ale najważniejsze jest to, że w ogóle da się to zrobić. Warto się tym zainteresować, ponieważ może okazać się, że nauka po podjęciu pewnych kroków wcale nie jest taka straszna.