Grzejniki kanałowe – jak działają i kiedy warto je zainstalować?

Grzejniki kanałowe – jak działają i kiedy warto je zainstalować?

Era, kiedy trzeba było zadowolić się grzejnikami żeliwnymi bezpowrotnie minęła (chociaż co ciekawe wracają one do łask, zwłaszcza wśród miłośników retro). Teraz wybierać możemy pomiędzy wieloma bardzo różnorodnymi rodzajami grzejników, a jednym z nich są grzejniki kanałowe. Mimo że instaluje się je przecież nie od dziś, wciąż są stosunkowo mało znane. Powoli jednak się to zmienia i zaczynają one zyskiwać pewną popularność. Wobec tego jak one działają? Kto i gdzie powinien je zainstalować?

Charakterystyka grzejników kanałowych

Kiedy myślimy grzejnik, w większości przypadków kojarzy nam się zapewne najbardziej niewielka, żeberkowa konstrukcja w kolorze białym ustawiona pod parapetem. Grzejniki kanałowe to jednak coś zupełnie innego. Jak wskazuje sama ich nazwa, działają one dzięki stworzeniu w podłodze niewielkiego kanału. Zasysane do niego powietrze jest ogrzewane, a następnie wpuszczane z powrotem do obiegu. Dzięki temu całe pomieszczenie ogrzane jest na takim samym poziomie – nie jest tak, że blisko grzejnika jest gorąco, a na drugim końcu pomieszczenia już lodowato. Dużą zaletą tych grzejników jest to, że nie wymagają dużej przestrzeni, nie gryzą się także z aranżacją pomieszczenia i w zasadzie nie zwraca się na ich istnienie zbytniej uwagi.

Dla kogo przeznaczone są takie grzejniki?

Zainstalować je może oczywiście niemal każdy, natomiast z pewnością są one najciekawszą opcją dla osób, których dom czy mieszkanie jest przykładem tak zwanego nowego budownictwa. Oznacza to, że stawia się w nim na przeszklone ściany, a także dużą ilość wolnej przestrzeni i przestronność. W takim wypadku użycie klasycznych grzejników jest bardziej problematyczne, ponieważ nie ma nawet parapetu, pod którym można by je postawić. Alternatywnie grzejnik kanałowy może się także przydać, kiedy miejsca do dyspozycji mamy bardzo mało i nie chcemy cały czas przeciskać się na przykład między zwykłym grzejnikiem a kanapą.

Czy trzeba je czyścić?

Tak jak i zwykłe grzejniki, tak i te kanałowe potrzebują regularnego czyszczenia, aby funkcjonowały prawidłowo. Nie jest to jednak proces szczególnie skomplikowany ani męczący, wobec tego nie powinniśmy się tym zniechęcać. Jeśli jednak pod żadnym pozorem nie chcemy takiego ogrzewania, które wymaga co jakiś czas zaangażowania z naszej strony, możemy zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym. Jest ono co prawda mniej wydajne energetycznie, ale nie trzeba go w żaden sposób czyścić.

Nie bez powodu grzejniki kanałowe wykorzystuje się coraz częściej. Są one bardzo nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem, które jest do tego stosunkowo wydajne.