W jaki sposób zabezpieczyć lakier?

W jaki sposób zabezpieczyć lakier?

Jak wiadomo, praktycznie każdy kierowca chciałby możliwie jak najdłużej cieszyć się lśniącym samochodem bez uszkodzeń czy jakichkolwiek zarys. W jaki sposób można zabezpieczyć lakier, by uzyskać wspomniany rezultat?

Autopolitura

Jest to środek w postaci mleczka, które jest niezwykle łatwe w rozprowadzeniu. Użytkownik może bez większego problemu stosować je na umytej powierzchni lakieru. Dzięki temu możliwe będzie zamaskowanie drobnych niedoskonałości, ożywienie koloru, a także nadanie mu właściwego połysku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że politury samochodowe zostały stworzone do innego celu, niż zabezpieczenie lakieru. Należy jednak zaznaczyć, że część znanych producentów dodaje do nich wosk. Dodatek wosku powoduje, że środki są doskonałym sposobem na zabezpieczenie omawianego lakieru. 

Detailery

Z kolei detailery są niezwykle specjalistycznymi środkami. Wykazują się właściwościami nabłyszczającymi. Ponadto przeważnie są zostają dodatkowo wzbogacane przez producentów woskami. Ich nałożenie jest znacznie prostsze i wygodniejsze, niż mogłoby się wydawać. Produkt dostępny jest bowiem w formie płynu rozpylanego za pomocą atomizera. Wystarczy, że użytkownik rozprowadzi go po karoserii za pomocą mikrofibry lub szmatki. 

Powłoki polimerowe

Działanie powłok polimerowych jest bardzo podobne do wosków. Wyróżniają się one jednak zdecydowanie lepszymi właściwościami hydrofobowymi oraz większą trwałością. Nie można zapomnieć, że są bardziej odporne na promieniowanie UV czy wyższe temperatury. Wśród wad trzeba oczywiście wymienić mniejszy połysk. Właściciel samochodu może nałożyć powłokę polimerową samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców. Proces będzie przypominał lakierowanie. Oznacza to tym samym, że będzie wymagał zarówno sporej precyzji, jak i czasu. 

Powłoka kwarcowa

Należy mieć świadomość, że powłoka kwarcowa może pozwolić użytkownikowi na zabezpieczenie lakieru nawet na kilkanaście miesięcy. Wspomniane rozwiązanie będzie strzegło przed ewentualnym działaniem promieni słonecznych czy głębszymi zarysowaniami lakieru. Ogromną zaletą powłoki kwarcowej jest możliwość zabezpieczenia karoserii przed ptasimi odchodami, kwaśnymi deszczami czy solą drogową. Ponadto po nałożeniu widoczny będzie blask, który jak wiadomo jest pożądany przez praktycznie każdego kierowcy. Powłoka nakładana jako płyn stopniowo będzie zmieniała swoją konsystencję w żel. Dopiero na końcu stanie się warstwą stałej substancji. Warto zaznaczyć, że powierzchnię lakieru z warstwą kwarcową bardzo łatwo będzie utrzymać w czystości. W najprostszym możliwym ujęciu brud nie będzie się do niej zbyt mocno przyczepiał.