Jak wygląda zabieg implantacji krok po kroku?

Jak wygląda zabieg implantacji krok po kroku?

Temat implantacji bywa dla pacjentów stresujący, a nawet nieco wstydliwy. Niezależnie od tego, czy ubytki w jamie ustnej powstały na skutek nieszczęśliwego wypadku, czy też pojawiły się z wiekiem, tęsknią oni bowiem za swobodą i komfortem. Nie wiedzą, czy implanty zębów spełnią ich oczekiwania, ani czy zabieg jest bolesny i problematyczny. Sprawdźmy, jak przebiega cały proces, krok po kroku.

Przygotowanie do implantacji

Zanim przystąpienie do zabiegu stanie się możliwe, najważniejsza jest konsultacja specjalistyczna. Najczęściej przeprowadza ją dentysta i chirurg. Chociaż implanty zębów są bezpieczne, wciąż jest to pewna ingerencja w nasze ciało i jego funkcjonowanie. Dlatego należy być pewnym, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Lekarze zbadają oczywiście twoje uzębienie dzięki odpowiednim przyrządom, jednak kluczowy będzie również wywiad. W trakcie rozmowy należy poinformować specjalistów o wszelkich problemach żywieniowych, stwierdzonych wadach zgryzu i chorobach. Bardzo ważna będzie dla nich informacja dotycząca ewentualnych stanów zapalnych w twojej jamie ustnej. Warto wspomnieć także o wszelkich alergiach, nietolerancjach i przyjmowanych lekach.

Często okazuje się, że nawet choroby nie są przeszkodą ku wykonaniu implantacji. Może się jednak zdarzyć, że przed lub po wszczepieniu implantów zębów konieczne będzie wykonanie jeszcze innych zabiegów ortodontycznych lub stomatologicznych. Właśnie dlatego wstępna diagnostyka jest tak ważna. Lekarz poinformuje cię o wszystkich dalszych krokach.

Wszczepienie implantów zębów

Samo wszczepienie implantów zębów potrwa bardzo krótko. Specjalistyczne przyrządy, takie jak mikroskop, zapewniają również pełną precyzję zabiegu. Nie obawiaj się bólu – lekarz zastosuje znieczulenie miejscowe i po kilkunastu minutach będzie po wszystkim.

Rekonwalescencja

To etap równie ważny, jak początkowa diagnostyka. To właśnie od profilaktyki zależy, czy implanty zębów spełnią twoje oczekiwania i nie spowodują problemów. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów i operacji, pacjent musi zadbać o siebie i gojące się rany. Oznacza to ostrożne mycie zębów, zmianę diety – najlepiej na płynną i częste płukanie jamy ustnej. Założone po zabiegu szwy lekarz zdejmuje zazwyczaj po upływie 7-14 dni. Po kilku tygodniach konieczna jest wizyta kontrolna.

Łatwo się domyślić, że o powodzeniu zabiegu decyduje nie tylko postawa pacjenta, ale także wybór odpowiedniego specjalisty. Aby mieć pewność, że implanty zębów zostaną wszczepione prawidłowo, skorzystaj z usług oferowanych przez centrum stomatologii Citistom w Katowicach. Implantoprotetyka to specjalność tamtejszych lekarzy!