Co zrobić z gruzem po remoncie? 

Co zrobić z gruzem po remoncie? 

Remont wiąże się z dużą ilością planowania. Projektowanie, wybieranie farb, kafelków i różnych innych elementów. Jednak to niejedyne kwestie, które musimy wziąć pod uwagę. Kluczową rzeczą są także odpady poremontowe. Co z nimi zrobić? Gruzu nie możemy wyrzucić do kontenera na odpady komunalne. Jak więc się go pozbyć? Zobacz, co zrobić z gruzem po remoncie. Postaw na ŚmiecioBUS

Czym jest gruz? 

Gruz możemy podzielić na dwie główne podgrupy – gruz czysty i zmieszany. Segregacja tych odpadów jest bardzo ważna. Tylko wtedy będzie możliwy recykling gruzu. Czysty, rozdrobniony gruz można ponownie wykorzystać, na przykład jako element wylewki pod drogę, czy podjazd. Czym więc jest gruz czysty, a czym mieszany? 

Pierwszą grupą jest gruz czysty, czyli odpady z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, gruz ceglany, gleba, ziemia, kamienie. Te elementy, jak już wiesz, podlegają recyklingowi. Kolejną grupą jest gruz zmieszany. Do takiego kontenera możemy wrzucić, oprócz powyższych odpadów, ceramikę oraz elementy wyposażenia. Pamiętaj jednak, że nie mogą one przekroczyć 20 proc. objętości całości odpadów. 

Istnieje jeszcze jedna podgrupa gruzu, czyli gruz zanieczyszczony. W tym przypadku są to zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu. Wymienione powyżej odpady powinniśmy zgromadzić w specjalnie przygotowanych do tego celu kontenerach. Zanim rozpoczniemy prace remontowe, musimy skontaktować się z firmą, która zajmuje się wywozem odpadów poremontowych. Od niej także wypożyczamy kontener. Po zgromadzeniu wszystkich odpadów firma odbiera śmieci i transportuje je do właściwego miejsca, gdzie zostaną przetworzone. 

Jak pozbyć się gruzu po remoncie? Poznaj ŚmiecioBUS

Jak już wiesz, gruzu nie możemy wyrzucić do kontenera na odpady komunalne. Niezbędny jest wynajem specjalnego pojemnika. W parze z tą usługą idzie także wywóz odpadów. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz się dodatkowo przejmować utylizacją pozostałości po remoncie. W przypadku dużych prac remontowych najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera w firmie, która posiada odpowiednie zezwolenia na wywóz odpadów. W określonym terminie zabierze ona od nas zapełniony kontener. Co więcej, możesz liczyć na wsparcie konsultanta, który pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj i wielkość pojemnika. 

Jeśli odpadów jest mniej, to możesz kupić specjalne worki na gruz. Zwróć jednak uwagę, aby w pakiecie była również usługa wywozu i utylizacji jego zawartości. Cena wywozu jednego worka zaczyna się już od 20 zł. W koszt wliczony jest także załadunek.