Rejestrowanie domeny – dlaczego warto się zdecydować? 

Rejestrowanie domeny – dlaczego warto się zdecydować? 

Dzięki rejestracji domeny internetowej możesz używać danego adresu przez opłacony okres. To bardzo dobry sposób na promocję firmy i tworzenie spójnego wizerunku marki. Szczególnie jeśli postawisz na nazwę firmy. Co warto wiedzieć, przed rejestracją domeny internetowej? Zobacz, jak działa rejestrowanie domeny.

Na co zwrócić uwagę przy rejestracji domeny? 

Czym wyróżnia się dobra domena? Jaki rodzaj wybrać i na którą końcówkę się zdecydować? Przy rejestrowaniu domeny zawsze pojawia się wiele pytań. Żeby jednak móc na nie odpowiedzieć, warto w ogóle zacząć od tego, czym jest domena. A jest to element systemu DNS, czyli Domain Name System. Pozwala on odnaleźć dane zasoby internetowe, poprzez tłumaczenie adresu IP na nazwę, która jest łatwa do zapamiętania przez użytkownika. Domena internetowa składa się z dwóch elementów – wybranej nazwy oraz rozszerzenia. Jaki rodzaj wybrać? Możliwości jest wiele, choć w Polsce najczęściej stosuje się domenę narodową, czyli  .pl, ale możliwe jest zarejestrowanie także rozszerzenia regionalnego (np. waw.pl), funkcjonalnego (np. biz.pl), lub też globalnego – .com. 

Jeśli chodzi o nazwę domeny, to im krótsza, tym lepsza. Dzięki temu zwiększasz szansę na to, że użytkownik ją zapamięta. Pamiętaj jednak, że powinna się wiązać z tym, co chcesz pokazać na stronie, lub też nazwą firmy itp. Domena nie powinna być skomplikowana i niewiele znacząca. Warto przy tym wiedzieć, że średnia długość domeny w Polsce wynosi ok. 8 znaków. Tę liczbę możesz potraktować jako punkt wyjścia. 

Rejestrowanie domeny krok po kroku 

W pierwszej kolejności wybierz miejsce, w którym chciałbyś zarejestrować swoją domenę. Szeroki wybór możliwości oraz wysoką jakość usług oferuje np. CyberFolks. Następnie określ końcówkę, jaka Cię interesuje. Już wiesz, jakie są rodzaje z paragrafu powyżej. Kolejnym krokiem jest znalezienie wolnej nazwy, co ważne musi być ona wolna w wybranej przez Ciebie końcówce, lub końcówkach. 

Na tym etapie warto upewnić się, że nazwa jest zrozumiała przy wymawianiu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że użytkownicy łatwiej ją zapamiętają i nie będą mieli problemu z wyszukaniem strony. Jeśli sam nie jesteś pewien, to warto poprosić kilka osób o opinię. Następnie upewnij się, że konkurent nie zarejestrował podobnej nazwy. W takim przypadku w ramach nieporozumienia klienci mogliby przypadkowo wpisywać nazwę strony konkurencji. Ostatnim etapem jest już tylko kliknięcie – rejestruj domenę. W tych kilku prostych krokach możesz zyskać domenę dla swojej strony.