Czujnik tlenku węgla – zabezpiecz się przed czadem!

Czujnik tlenku węgla – zabezpiecz się przed czadem!

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, to wyjątkowo niebezpieczny związek chemiczny i cichy zabójca. Te ostatnie miano zyskał dzięki bezbarwnym i bezwonnym właściwościom sprawiającym, że osoba, która nieszczęśliwie znajdzie się w pomieszczeniu wypełnionym gazem CO, nie jest świadoma śmiertelnego zagrożenia, w którym się znalazła. Ustrzec przed najgorszym może jednak czujnik tlenku węgla.

Zakup czujnika tlenku węgla jako skuteczny sposób ochrony przed zaczadzeniem

Czujnik tlenku węgla to urządzenie, które obowiązkowo powinno znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu. Jego montaż pozwoli w porę ostrzec o czyhającym w budynku niebezpieczeństwie. Ważne jest zatem pamiętanie o zakupie czujnika, który możesz kupić m.in. na: sklep-ppoz.pl/pl/c/Czujniki-tlenku-wegla-CO/405, w atrakcyjnej cenie.

Koszt standardowego czujnika tlenku węgla oscyluje z reguły w granicach 100 – 150 zł. Za lepszy sprzęt trzeba zapłacić nieco więcej. Nie trzeba jednak kupować tych najdroższych – podstawowa wersja urządzenia również ochroni Cię przed cichym zabójcą.

Wybór właściwego czujnika tlenku węgla oraz jego montaż

Wybór odpowiedniego czujnika tlenku węgla powinien zostać podyktowany względami bezpieczeństwa. Urządzenie, które wybierzesz, powinno mieć przynajmniej podstawowe atesty oraz certyfikaty zgodności z normą bezpieczeństwa (PN-EN 50291). Jeśli czujnik ich nie posiada – w trosce o własne życie i zdrowie – lepiej poszukać innego sprzętu.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów czujników. Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć: modele zasilane na baterie lub o zasilaniu sieciowym. Model z bateriami daje większą mobilność, ale wiąże się także z koniecznością pamiętania o wymianie baterii oraz sprawdzeniu ich żywotności. Z kolei model zasilany sieciowo nie uzależnia nas od żywotności baterii, ale przy braku prądu w całym domu przestaje działać (chyba że nieruchomość ma zasilanie awaryjne).

Jeżeli chodzi o wybór miejsca montażu czujnika, to najlepiej jest zadbać o to, aby było ono w tym samym pomieszczeniu, co urządzenie grzewcze. Urządzenie nie powinno znajdować się jednak od niego dalej niż 6 m. Na jakiej wysokości najlepiej je zamontować? Na około 1,5 m, ponieważ CO utrzymuje się dość nisko. Ważne jest także zadbanie o to, aby czujnika nic nie zasłaniało.

Jak działa czujnik czadu?

Sprawny czujnik w momencie zagrożenia życia zacznie nas ostrzegać sygnałem dźwiękowym. Dzieje się tak za sprawą montowanego w nim detektora tlenku węgla. Informacja o potencjalnym zagrożeniu zostaje przeanalizowana przez mikroprocesor, który informuje o zagrożeniu.

Jeśli słyszysz ostrzeżenie to starając się nie oddychać skażonym powietrzem, szybko otwórz okna, a następnie opuść budynek i wezwij pomoc.