Wiosna jako najlepszy czas na zmiany w diecie

Wiosna jako najlepszy czas na zmiany w diecie

Początek wiosny to czas kiedy na nowo budzimy się do życia. Często wiele z nas chce zrobić coś dla siebie, by poczuć się lepiej i zdrowiej. Z końcem zimy zaczynamy zauważać dodatkowe zgromadzone przez ostatnie miesiące kilogramy. Zależy nam na tym, aby nasze ciało wyglądało dobrze, było jędrniejsze i smuklejsze. Warto w dobry sposób wykorzystać te wiosenne chęci i sprawić by przyniosły zadowalające efekty. Czasem wystarczy mała zmiana w przyzwyczajeniach związanych z żywieniem i aktywnością fizyczną, aby znacznie poprawił się nie tylko nasz wygląd, ale i zdrowie czy samopoczucie. 

DIETA

Jeśli planujesz przejść na dietę, to pamiętaj, aby nie zmniejszać drastycznie ilości jedzenia. To jeden z podstawowych błędów. Organizm potrzebuje tego, aby dostarczać mu niezbędnego do życia paliwa. Jeśli zauważa jego braki, to zaczyna robić zapasy. Dobrym rozwiązaniem jest więc, aby jeść mniej, za to częściej.

Kolejnym błędem jest spożywanie różnego rodzaju przekąsek. Po ich zjedzeniu, za chwilę znowu odczuwasz głód. Należy więc pamiętać, aby takie przekąski miały dużą wartość odżywczą, a małą energetyczną.

Pamiętaj o tym, aby dobrze nawadniać ciało. Pij 1,5-2 l wody dziennie. Świetnym napojem na początek dnia jest szklanka wody z sokiem z cytryny i listkiem mięty.

Porcja zupy pomidorowej na mięsie ze śmietaną i makaronem to ok 350 kcal. Dla porównania, tyle samo kalorii dostarczysz organizmowi decydując się na: zupę-krem z samych pomidorów, sałatkę z grillowanym kurczakiem i sosem jogurtowym oraz dwa ciasteczka. Wybór należy do Ciebie!

ZDROWSZE ODPOWIEDNIKI

Decydując się na zdrowsze posiłki, warto pamiętać o tym, żeby stosować do ich przygotowania wartościowe odpowiedniki niektórych składników. Przykłady:

mięso drobiowe zamiast czerwonego – jest mniej kaloryczne, zawiera cynk i witaminę B
jogurt naturalny zamiast śmietany – przy przygotowywaniu zup czy sosów, zawiera kilkanaście procent mniej tłuszczu
kasza lub ryż zamiast makaronu – są bardziej sycące i zawierają węglowodany złożone
cynamon zamiast cukru – dodawany do kawy lub ciast znacznie zmniejsza ilość cukru w potrawach
zioła zamiast soli – bazylia, rozmaryn czy majeranek

WARTOŚCIOWE PRZEKĄSKI

Czym zastąpić słodkości, na które często przychodzi nam ochota?

Zdrowszym rozwiązaniem są:
orzechy i migdały – źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i magnezu
suszona żurawina i morele – zawierają błonnik, witaminy z grupy B i C oraz beta-karoten
czipsy z marchewki, jabłka czy banana – dostarczają witaminy, minerały i błonnik
surowe warzywa – pokrojone w słupki marchewki, ogórki czy papryka – źródło dobrze przyswajalnych substancji odżywczych

SPORT

Aktywność fizyczna może być nie tylko pracą nas ciałem, ale także wielką przyjemnością. Ważne jest, aby wybrać sport, który najbardziej nam odpowiada i uprawiać go regularnie. Jeśli nie ćwiczyłaś przez okres zimowy, to zacznij stopniowo. Jeśli odpowiednio zaangażujesz się w ćwiczenia, szybko zobaczysz ich pierwsze efekty, które jeszcze bardziej zmotywują Cię do dalszej pracy. Jeśli masz taką możliwość to ćwicz 3-4 razy w tygodniu. Trening powinien trwać min. 30 minut.

Dla przykładu:
porcja frytek (200 g) – 45 minut biegania
hamburger (200 g) – ponad godzina pływania
czipsy (100 g) – godzina gry w tenisa
czekolada nadziewana (100 g) – 70 min skakania na skakance