Jak poradzić sobie ze stresem na końcówce roku?

Jak poradzić sobie ze stresem na końcówce roku?

Koniec roku i poprzedzające go Święta Bożego Narodzenia dla większości z nas związane są ze stresem. Przygotowania do świąt, zakupy robione w ostatniej chwili, gorączkowe poszukiwanie prezentów i przygotowywanie potraw świątecznych prowadzą do zmęczenia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Do zwiększenia stresu związanego z końcem roku przyczyniają się też w znacznym stopniu zwiększone w tym okresie wydatki. Spośród ankietowanych Polaków ponad połowa osób poniżej 30 roku życia twierdzi, że finanse przysparzają im powodów do zmartwień i nie pozwalają spokojnie spać. Aż 90% badanych twierdzi, że przedświąteczny tydzień jest wyjątkowo stresujący, a zaledwie 7% uznaje ten czas za relaksujący.

Koniec roku czasem na odpoczynek

Końcówka roku, tydzień od Świąt do Sylwestra powinien być czasem na refleksję i odpoczynek. Niestety gorączkowa bieganina nie sprzyja nastrojowi spokoju. Wręcz przeciwnie, powoduje uczucie przytłoczenia, rozdrażnienia i zmęczenia. Jak sobie poradzić z tymi negatywnymi emocjami i co zrobić aby koniec roku był dla nas czasem na odpoczynek?

Przygotowania do Świąt prowadzą do pobudzenia i w efekcie nasz stres się zwiększa. Nasz organizm aby się uporać ze stresem aktywuje wydzielanie kortyzolu i adrenaliny pobudzając nas w ten sposób do walki lub ucieczki. Jeżeli główne uczucia to lęk, niepokój, napięcie, rozdrażnienie, to znak, że walcząc ze stresem organizm pobudza Cię do „walki”. Jeżeli natomiast jesteś smutny, przybity, wycofany to oznacza, że jesteś chętny do „ucieczki”. Zwiększony stres spowodował przeciążenie układu nerwowego i Ty nie wiesz jak sobie z tym poradzić.

Co możesz zrobić aby zmniejszyć stres

• Zaakceptuj swoje emocje

Poczuj swoje emocje. Czy odczuwasz złość, smutek a może lęk? Przyjżyj się swoim emocjom, zaakceptuj je. Postaraj się wyobrazić je sobie w formie czerwonego balonu, wpuść tam wszystkie negatywne emocje a potem wypuść balon aby mógł się unieść daleko od Ciebie.

• Postaraj się zmienić swoje myśli

Nie jest to proste, ale z pewnością skuteczne. Twoje myśli podczas stresu są negatywne, często wyolbrzymiasz rzeczywiste problemy. Zobacz swoje myśli z perspektywy obserwatora, przyjrzyj im się dokładnie, spróbuj przeanalizować. Możesz je kontrolować więc zmień je na pozytywne, przejmij nad nimi kontrolę. To bardzo przydatna umiejętność, spróbuj ją wyćwiczyć i korzystaj z niej kiedy tylko myśli podążą w nieodpowiednim kierunku.

• Odczuwaj obecną chwilę

Koniec roku przysparza Ci stresów bo nie wiesz co będzie, może obawiasz się przyszłości, chcesz zaplanować postanowienia noworoczne i nie bardzo wierzysz, że w tym roku się uda. Nie myśl o przyszłości, bądź obecny w danej chwili, ciesz się nią, poświęć ostatnie dni roku na odpoczynek i ciesz się każdą chwilą.

• Zastosuj ćwiczenia oddechowe

Stres wkradł się na poważnie w Twoje życie, sięgnij więc po ćwiczenia oddechowe. Są to bardzo proste techniki, które możesz zastosować zawsze i wszędzie.
Ich dokładny opis znajdziesz tutaj:

• Nie siedź bezczynnie

Oczywiście odpoczywaj i relaksuj się ale nie rób tego siedząc bezczynnie w ulubionym fotelu przed telewizorem. Bądź aktywny. Nie mówię oczywiście, że masz przebiec maraton Podejmij po prostu drobne aktywności, pójdź na spacer z psem, poczytaj ciekawą książkę, posłuchaj ulubionej muzyki. Rób to co sprawi Ci przyjemność i postaraj się nie myśleć o końcu roku.

Życzę wszystkim aby ostatnie dni tego roku upłynęły Wam szczęśliwie i beztrosko. Porzućcie chmurne myśli, przywołajcie uśmiech na twarz i wejdzcie w pozytywnym nastroju w kolejny rok