Zbiorniki paliwa w rolnictwie – kompendium wiedzy

Zbiorniki paliwa w rolnictwie – kompendium wiedzy

Wiele gospodarstw rolnych szuka pomysłów i porad dotyczących konfiguracji zbiorników paliwa. Jak często powinienem kupować? Jakie węże do dystrybutorów paliwa dobrać? Jak duży powinien być mój zbiornik? Jaki jest najlepszy czas realizacji dla dostawców?  Każde gospodarstwo będzie miało inne odpowiedzi na te pytania. W tym artykule przedstawiamy niektóre z typowych sposobów myślenia, które pomogą Ci zoptymalizować pod kątem Twoich potrzeb.

Zbiorniki i węże do paliwa – czego potrzebujesz?

Zanim zaczniesz decydować, który zbiornik i który wąż do paliwa będzie najlepszy – musisz poznać kluczowe fakty dotyczące Twoich potrzeb.

Jakie pytania należy sobie zadać przed złożeniem zamówienia na zbiornik paliwa?

  1. Ile paliwa kupujesz?
  2. Ile gospodarstw rolnych prowadzisz i jak daleko są od siebie?
  3. Jakie są punkty dostępu do Twoich magazynów?
  4. Co cenisz bardziej – zapewnienie dostępności czy uchronienie się przed wysokimi cenami na rynku paliwowymi?

Ustaw swój priorytet, a od tego momentu nastąpi konfiguracja. Te pytania pomogą Ci zarządzać kompromisami przy podejmowaniu decyzji o konfiguracji.

Mniejszy czy większy – jakiej wielkości zbiornik na paliwo wybrać?

Trzeba rozważyć dwie ogólne strategie dla Twojego paliwa: duży zbiornik, duża objętość kontra mały zbiornik, częste zakupy. Pierwszy zbiornik oczywiście może zapewnić dostępność przez dłuższy czas, zwłaszcza gdy Ty (i dostawcy!) jesteście zajęci. W ten sposób też możesz „zablokować” dobre ceny, gdy rynek spada, zaopatrując się na długo przed potrzebą. Możesz też zabezpieczyć pełne cysterny od swoich dostawców, co zapewnia najlepsze ceny jako najbardziej efektywne koszty logistyki. W połączeniu z mobilnymi cysternami masz większą elastyczność w przemieszczaniu paliwa po terenach gospodarstwa, zamiast trzymania paliwa w mniejszych zbiornikach, które mogą nie odpowiadać bieżącym potrzebom. Pamiętaj jednak, ze będą Ci potrzebne droższe węże do benzyny i nie możesz mieć gwarancji, że będziesz w stanie wypełni zbiornik wtedy, gdy rynek będzie oferował najlepsze stawki.

Jeśli chodzi o mniejsze zbiorniki – montaż mniejszych zbiorników wymaga mniejszych nakładów kapitałowych, również wchodzi w to mniej kosztowny wąż do benzyny. Następną zaletą jest to, że częste kupowanie i zapełnienie zbiorników na paliwo o mniejszych rozmiarach zapewnia, że nie dasz się zaskoczyć wahaniami cen, ponieważ rozkładasz ryzyko równomiernie na cały sezon, aby uzyskać „średnią” cenę rynkową. Finalnie musisz podjąć decyzję w zależności od osobistych potrzeb, możliwości i preferencji.