Wysyłka paczek kurierem – czy faktycznie jest droga?

Wysyłka paczek kurierem – czy faktycznie jest droga?

Przesyłki kurierskie już od bardzo długiego czasu słyną z szybkiego czasu dostawy paczki do finalnego odbiorcy. W tym przypadku często wygrywają z tradycyjną pocztą. Jednak czy to, że dostawa jest szybsza nie oznacza, że koszt będzie wyższy? Wiele osób twierdzi, że koszt poczty tradycyjnej jest o wiele niższy od cen kurierów. Jednak można znaleźć także tanią firmę kurierską, ale czy najtańsze przesyłki kurierskie oznaczają długi czas oczekiwania na paczkę?

Czy można znaleźć naprawdę tanie przesyłki kurierskie?

Zacznijmy może od tego, co tak właściwie składa się na finalny koszt wysyłki. Jej cena jest w głównej mierze uzależniona od zasięgu geograficznego, czyli miejsca w które paczka ma być wysłana. Łatwo więc można się domyślić, że przesyłki nadawane do innych krajów będą droższe, od tych wysyłanych do miast na terenie Polski. Szczególnie, jeżeli miejscem dostarczenia są państwa znajdujące się na innych kontynentach. Stale poszerzane usługi firm kurierskich umożliwiają bowiem nadawanie paczek do wszystkich krajów świata.

Innym aspektem warunkującym cenę wysyłki jest jej typ. Kurierzy oferują przekazywanie małych przesyłek (listów i paczek), ale także palet o wiele większych gabarytach. Im paczka będzie większa i cięższa, tym jej cena będzie wyższa. Dodatkowy koszt stanowi także nadobowiązkowe ubezpieczenie wysyłki. Stosuje się je przeważnie w przypadku przekazywania cenniejszych przedmiotów, jednak nie jest ono konieczne.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak znaleźć najtańsze przesyłki kurierskie. Najprościej będzie zapytać znajomych, którzy z takimi usługami mieli już do czynienia. Mogą oni podpowiedzieć, czy kurier z którego usług korzystali jest warty zaufania i polecenia. Innym sposobem na wyszukanie najtańszego kuriera jest skorzystanie z tzw. wyszukiwarek kurierów, które można znaleźć na wielu portalach internetowych. Takie wyszukiwarki w szybki i łatwy sposób wyszukają najtańszą firmę kurierską biorąc pod uwagę wielkość i wagę paczki oraz miejsce w które ma być dostarczona.

Czy niska cena wysyłki oznacza dłuższy czas oczekiwania na paczkę?

W przypadku czasu oczekiwania na paczkę również największe znaczenie ma zasięg geograficzny. Wysyłka nadawana do innych krajów będzie dochodziła znacznie dłużej niż ta, dostarczana do Polskich miast. Najtańsze przesyłki kurierskie wcale nie oznaczają długiego czasu oczekiwania. Wynika to z tego, że profesjonalni kurierzy oferują dla wszystkich indywidualnych klientów ten sam koszt wysyłki. Cena różni się tylko i wyłącznie tym, jaką wagę i jakie wymiary ma paczka.

Popularne firmy kurierskie przeważnie zapewniają bardzo krótki czas dostarczenia. Mogą pozwolić sobie również na niższy koszt niż konkurencja, ponieważ mają dużo więcej zamówień. W takiej sytuacji kurier jadący w określone miejsce może przekazać więcej paczek, niż niezbyt znane firmy dostawcze. Spora liczba kurierów oferuje również tzw. przesyłki ekspresowe. Jeżeli klientowi bardzo zależy na czasie może skorzystać z takiej opcji, a przesyłka na terenie kraju może trafić do odbiorcy już następnego dnia. Jest to jednak dodatkowo płatne udogodnienie.