Narzuta zrobiona własnoręcznie

Narzuta zrobiona własnoręcznie

Są osoby, które chętnie łącza dwie pasje – dekorację wnętrz oraz robienie ozdobnych przedmiotów użytkowych. Potrafią samodzielnie wykonać abażur, zasłony, wazon czy narzutę.

Jeśli chodzi o narzutę na łóżko, kanapę, narożnik czy fotel, z pewnością bardzo ciekawie prezentują się patchworki. Chociaż zrobienie patchworkowej narzuty jest dość czasochłonne, to biorąc pod uwagę satysfakcję z efektu końcowego bez wątpienia warto podjąć się takiego zadania. Na pewno potrzebne będą do tego: kilka rodzajów tkanin, flizelina do podklejania patchworku, ocieplina odzieżowa, przybory krawieckie i maszyna do szycia. Ilość materiałów uzależniona jest od tego jakie wymiary ma mieć narzuta. Żeby zrobić patchwork wycina się fragmenty wzorzystych tkanin oraz gładkie pasy, które będą je łączyć. Natomiast zanim materiały zostaną pocięte warto podkleić je flizeliną. Z kolei po zszyciu używamy ociepliny. Narzuta może być patchworkiem w całości lub tylko w części. Wówczas zszywa się go z tkaniną, którą również podszywa się ociepliną oraz wykańcza lamówką. Potem można już dać narzutę na łóżko i położyć na niej własnoręcznie ozdobione poduszki.

Narzuta może być niewątpliwie jednocześnie praktyczna i bardzo ładna. Podobnie jest z pokrowcami na krzesła, fotele czy pufy. Je również można uszyć samemu. W przypadku pokrowców na krzesła potrzebne będą płótno, tkanina właściwa i rzep. Najpierw narzucamy na krzesło płótno i upinamy je szpilkami. Za pomocą pisaka zaznaczamy pożądany kształt pokrowca. Następnie zdejmujemy płótno z krzesła i wycinamy formę, pozostawiając zapas na szew. Teraz trzeba ją odrysować na tkaninie właściwej. Potem wycinamy i obrębiamy używając maszyny do szycia. Pozostaje już tylko użycie rzepu. Jedną jego część przyszywamy do pokrowca, a drugą należy przymocować zszywaczem tapicerskim do krzesła. Jeśli ktoś nie ma na to ochoty może użyć tasiemek. Wykonanie pokrowca na pufę jest mniej pracochłonne. Niewątpliwą zaletą jest tutaj fakt, że można właściwie dowolnie wybrać rodzaj i kolor tkaniny. Kiedy kupujemy pokrowce musimy zadowolić się ofertą sklepową.