Domowe metody na walkę z trądzikiem

Skóra – zarówno męska jak i kobieca – mimo, iż jest dość „funkcjonalnym” (a przy tym największym) organem ludzkim, pozostaje zupełnie bezbronna jeśli chodzi o … upływający czas. Wraz z wiekiem, zmienia się zarówno struktura skóry, jak i jej ogólna kondycja. Najbardziej widoczne zmiany na skórze, pojawiają się w trakcie dwóch etapów naszego rozwoju: dojrzewanie i przekwitanie – starzenie się. Kiedy starzejemy się, naszą największą bolączką jest zmiana kondycji skóry oraz pojawienie się pierwszych zmarszczek lub/i przebarwień skórnych. Wtedy pomocna jest nam przede wszystkim doświadczona kosmetyczka.

Dojrzewając zaś, towarzyszą nam bardzo często takie zmiany skórne jak: wypryski, krostki czy tak zwane zaskórniki. Największą bolączką wieku dojrzewania są te ostatnie czyli zaskórniki (określane też często jako wągry), gdyż świadczą o pojawieniu się u nas trądziku młodzieńczego. Bardzo pomocni mogą się wówczas okazać zarówno dermatolog, jak i kosmetyczka. Lekarz – przepisze nam odpowiednie tabletki lub inne środki farmakologiczne, zaś kosmetyczka może pomóc nam w dogłębnym oczyszczeniu skóry. Nie są to jedyne metody skutecznej walki z trądzikiem.

Walcz z trądzikiem w domowym zaciszu

Walka z trądzikiem – chociaż nie zawsze równa, bo częściej to on wygrywa – nie musi odbywać się ani w gabinecie lekarskim, ani też w salonie kosmetycznym. Możesz ją podjąć również samodzielnie w swoim własnym domu, posiłkując się dość prostymi, ale skutecznymi metodami. Nie mamy tu oczywiście na myśli wyciskania wągrów, ponieważ w ten sposób, możemy jedynie pogorszyć swój stan i roznieść zmiany na pozostały obszar skóry. Najprostszym z domowych sposobów walki z trądzikiem, jest przemycie twarzy przegotowaną wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Inna równie popularna metoda to mieszanki ziołowe: herbatki lub napary z takich ziół jak: melisa, która ściąga pory; mięta i lawenda – zmniejszają wydzielanie łoju i odkażają skórę; tymianek o właściwościach tonizujących i odkażających. Możemy również posłużyć się olejkami do kąpieli o wymienionych powyżej zapachach. Efekt, będzie taki sam, ale pozwoli nam to na dezynfekcję i pielęgnacje, większych czy trudno dostępnych partii ciała jak na przykład: kark czy plecy.

Bardzo pomocne, będą tu również wszelkiego rodzaju kosmetyki przeciwtrądzikowe. Najlepiej jednak dopytać o nie sprzedawczyni lub doczytać dokładnie, dla jakiego typu cery są one przeznaczone. Dość skuteczne bywają również plasterki cytryny, które działają oczyszczająco. owoc należy dokładnie umyć i pociąć na bardzo cienkie plasterki a następnie położyć na miejsca zaatakowane i zmienione chorobowo. Po 20 minutach, usuwamy cytrynę a skórę oczyszczamy tonikiem lub mleczkiem do skóry podrażnionej, wrażliwej.

Równie pomocna może okazać się w naszej walce z trądzikiem pasta miętowa. Ją także nakładamy na zmienione chorobowo miejsca, a następnie bardzo dokładnie je oczyszczamy przegotowaną wodą. Do walki z trądzikiem w domowych warunkach, możesz też wykorzystać specjalne urządzenie jakim jest łyżeczka unny, pomagająca w bezpiecznym usuwaniu wągrów z nosa, jak i całej powierzchni zaatakowanej przez trądzik skóry. Przed przystąpieniem do zabiegu, należy wziąć wcześniej gorącą kąpiel. W niektórych aptekach oraz sklepach kosmetycznych, dostępne są również specjalne paski oczyszczające na nos. Mają one postać niewielkich plastrów, które naklejamy na zmienione chorobowo miejsca na nosie. Pomagają one odetkać zapchane pory i zdezynfekować miejsce zaatakowane przez trądzik.

Zanim jednak przystąpisz do „boju z trądzikiem”, pamiętaj, że metody domowe są dla Ciebie jedynie wtedy, gdy zmiany trądzikowe są otwarte. Rozpoznasz je po kolorze punkcika – powinien on być ciemny (czarny).
Kiedy po wielu trudach, uda Ci się wreszcie wygrać walkę z trądzikiem, musisz robić wszystko, aby utrzymać ten stan i nie dopuścić do nawrotu choroby. W tym przypadku, najlepiej skonsultuj dalsze postępowanie z dermatologiem lub kosmetyczką. Oni najlepiej znają się na skutecznych sposobach ochrony skóry.

Dodaj komentarz