Drożdze w walce z trądzikiem

Drożdze w walce z trądzikiem

Już nawet małe dziecko wie, do czego służą drożdże. Wypieka się na nich chleb, a także ciasta. Potem, gdy człowiek dorasta, to drożdże zaczynają mu się kojarzyć także z piwem i z gorzelnictwem. Nie będziemy jednak w tym miejscu zajmowali się ani domowym wypiekiem pieczywa, ani też produkcją napojów alkoholowych. Warto za to dowiedzieć się, że drożdże na trądzik również dobrze oddziałują. Określenie „dobrze” odnosi się do poprawy stanu skory, a nie do zaostrzenia trądziku! To na wypadek, gdyby ktoś uznał, że trzeba ich unikać.

Pozostaje kwestia, jakie drożdże na trądzik i jak z nich korzystać. Wiadomo, że inne drożdże są wykorzystywane w piekarnictwie, a inne w przemyśle spirytusowym. Być może istnieją też jakieś odrębne drożdże na trądzik? W praktyce kuracji przeciw trądzikowi możemy wykorzystać zarówno drożdże piekarnicze, jak i drożdże piwne.

Drożdże piekarnicze

Zacznijmy od tego jak piekarnicze drożdże na trądzik wykorzystać. Można z nich ugniatać maseczki, które znakomicie robią skórze. Samodzielnie nakłada się je na twarz, a potem kilkanaście minut spokojnego leczenia i relaksu. W przypadku pleców będzie rzecz jasna dużo trudniej. W tym wypadku przyda się pomoc osoby drugiej, która specjalnie przygotowane drożdże na trądzik rozprowadzi po plecach. Podobne zabiegi wykonuje się także w salonach kosmetycznych.

Sporo osób pije drożdże na trądzik. Miesza je z wodą i z mlekiem, a później wypija. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki napój musi być odpowiednio przygotowany. Trzeba bowiem najpierw drożdże „zabić”. Żywe bakterie będą pobierać z naszego organizmu witaminy B1 i biotynę. By temu zaradzić należy wcześniej zalać drożdże na trądzik wrzątkiem lub wrzącym mlekiem. Mimo wszystko nie każdemu taki napój służy. Niektóre osoby mają po nim problemy jelitowe.

Możemy jeszcze inaczej wykorzystać drożdże na trądzik. Znakomitym sposobem nie tylko na trądzik, ale ogólnie na relaks i wzmocnienie skóry, będą kąpiele w roztworach drożdżowych. Trzeba do tego celu mieć mokre drożdże, jakie są do nabycia w prawie każdym sklepie spożywczym. Do wanny wlewa się ok. 1/3 gorącej wody, a w garnku w 3-4 litrach rozpuszcza się 0,5kg drożdży. Ten roztwór wlewamy do wanny. Kąpiel powinna trwać ok. 40 minut. Co jakiś czas należy dopuszczać trochę ciepłej wody. Po kąpieli nie należy od razu spłukiwać ciała, jeśli pragniemy, by drożdże na trądzik dobrze podziałały.

Kąpiele działają dobrze nie tylko na skórę, lecz także na bóle kręgosłupa, stawów i na bóle korzonkowe. Trzeba je powtarzać po kilka razy do drugi dzień.

Drożdże piwowarskie

Możemy także inne drożdże na trądzik wykorzystać. W aptekach dostępne są tabletki zawierające drożdże piwowarskie. Są one szczególnie polecane tym, którzy pragną wykorzystać drożdże na trądzik, ale należą do osób, którym opisany powyżej napój drożdżowy nie służy. Z tabletkami nie trzeba już nic robić. Wystarczy je regularnie zażywać. Zwykle przyjmuje się 1-2 tabletki od 2 do 3 razy dziennie. Efekt, jaki dają drożdże na trądzik powinien być widoczny po kilku lub kilkunastu dniach.

Taki preparat jest uznawany za bardzo wartościowy i przydatny suplement diety. Zawarte w nim drożdże są oczyszczone i pozbawione nadmiaru szkodliwych substancji, jak choćby kwasów nukleinowych. W tabletkach znajduje się łatwo przyswajalne białko oraz witaminy z grupy B i biotyna (witamina H), a poza tym ważne minerały: cynk, magnez, chrom, żelazo, potas i selen.

Ten suplement to nie tylko drożdże na trądzik, ale także znakomity sposób na ogólną poprawę stanu włosów, paznokci i skóry.

Kiedy, jak i ile?

Kiedy najlepiej stosować drożdże na trądzik? Nie każda pora roku nadaje się do tego. Lepiej wykorzystać drożdże na trądzik w okresie zimowym lub jesiennym, gdy nie jesteśmy tak mocno poddawani oddziaływaniu promieni słonecznych.

Żadna kuracja nie powinna trwać dłużej niż czterdzieści dni. Jedynym odstępstwem może tu być wyraźne zalecenie lekarza. Kąpiele stosujemy co drugi dzień, natomiast jeśli pijemy drożdże na trądzik w postaci samodzielnie przygotowanego napoju, to nie wolno robić tego dłużej niż dziesięć dni pod rząd. Później kilka dni przerwy, a po trzech takich sesjach musi nastąpić dłuższa przynajmniej dwumiesięczna przerwa. Podobnie będzie wyglądało stosowanie maseczek.

Stosunkowo bezpieczne są drożdże na trądzik w tabletkach. Jednak i tu warto zachować umiar i po miesiącu ich zażywania zrobić sobie dłuższą przerwę. Pod żadnym pozorem drożdże na trądzik nie mogą zastąpić nam konsultacji u lekarza. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których przebieg trądziku jest dość ostry. Tego typu kuracje stanowią tylko pomoc i uzupełnienie leczenia trądziku o ostrym przebiegu i należy je szczegółowo uzgadniać z lekarzem dermatologiem.

Dodaj komentarz