Cukrzyca – charakterystyczne objawy

Cukrzyca – charakterystyczne objawy

Objawy cukrzycy są różnorodne. Ta choroba jest podstępna, pojawia się nagle, uszkadza wzrok i jest bardzo niebezpieczna. Nieleczona cukrzyca jest szkodliwa. Warto zatem zadbać o szybkie i wczesne zdiagnozowanie tej choroby, a szybkie podjęcie leczenia gwarantuje dobre zdrowie. Cukrzyca ma poważne konsekwencje, nie wolno tej choroby nigdy lekceważyć. Może ona pojawić się u dzieci, młodzieży lub dorosłych. Pragnienie, zmęczenie oraz senność są objawami takiej choroby. Zdarzają się one niejednej osobie i są bardzo męczące. Jest to choroba cywilizacyjna. Choruje na nią 400 milionów osób na całym świecie, więc rozmiary tego schorzenia są ogromne. Istnieją dwa rodzaje cukrzycy – typu 1 i typu drugiego.

Objawy cukrzycy to:

  • pragnienie – osoba z cukrzycą potrafi wypić nawet osiem litrów wody dziennie i skarży się nadal na pragnienie
  • zmęczenie
  • ospałość
  • u osób z cukrzycą typu 1 spada masa ciała. U osób z cukrzycą typu 2 masa ciała przyrasta, odkłada się tkanka tłuszczowa oraz rośnie apetyt. Nie ma zmiany w sposobie odżywiania, a osoba mimo to tyje i to bardzo mocno
  • pojawia się sucha oraz łuszcząca się skóra

Co ciekawe cukrzyca typu 2 przez wiele lat pozostawać może niezauważona. Osoby chore nieraz uważają, że symptomy cukrzycy są objawami przepracowania lub przemęczenia. Wysoki poziom glukozy we krwi może powodować powikłania – pojawią się choroby układu krążenia, pogorszy się wzrok, osłabią się mięśnie, pojawi się mrowienie w kończynach oraz zanik czucia. Może wystąpić wstrząs hipoglikemiczny. Cukrzyca to groźna choroba, jeśli cokolwiek budzi nasz niepokój to należy natychmiast skonsultować się z lekarzem rodzinnym oraz poprosić o skierowanie na badania. Dzięki temu szybko uda się zdiagnozować cukrzycę i podjąć stosowne leczenie. Jest to jedyne możliwe podejście. Cukrzyca to groźna choroba cywilizacyjna, która bardzo szkodzi i sprawia wiele problemów. Należy dokładnie się obserwować i dbać o swoje zdrowie oraz ciało. O tym należy pamiętać zawsze, gdy zaistnieje taka potrzeba. Osoby z grup ryzyka powinny co roku wykonywać badania przesiewowe w kierunku cukrzycy. Czynnikami ryzyka są podwyższone stężenie trójglicerydów i cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, niska aktywność fizyczna, wiek, zaburzenia snu, przebycie cukrzycy ciążowej w przeszłości, palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu. Osoby wykazujące te objawy powinny bacznie monitorować swój stan zdrowia i badać poziom cukru we krwi. Jest to dla nich najlepsze podejście, nawet jedyne.

Podsumowując, objawów cukrzycy nigdy nie należy lekceważyć, trzeba bacznie obserwować siebie i swoje ciało. Dzięki temu można szybko podjąć właściwe leczenie.

Dodaj komentarz