Redukowanie tkanki tłuszczowej

Redukowanie tkanki tłuszczowej

Redukcja tkanki tłuszczowej to ciężka i długotrwała praca. Odpowiedni trening, zawierający dużo aerobów oraz odpowiednia dieta redukcyjna potrafią zdziałać cuda w stosunkowo niedługim czasie. Dodatkowo do zmaksymalizowania efektów można zastosować dodatkową suplementację. Tylko jaką?

Ważną kwestią w doborze suplementacji jest to, aby odpowiednio wyliczyć zapotrzebowanie. Zaczynając od białka, musimy obliczyć czy nasza dieta dostarcza odpowiednią ilość białka, czy warto zwiększyć dostarczaną ilość, gdyż to właśnie białko pomaga zapobiec rozpadowi mięśni po treningu siłowym. Kolejna kwestia jest to kiedy co suplementować. Tylko przy białku musimy rozróżnić pory kiedy jakie, np. przed treningiem najodpowiedniejsze jest takie, które wchłania się szybko (hydroizolaty, izolaty), aby w trakcie treningu mięśnie nie musiały czerpać energii poprzez rozpad białek z mięśni, tylko świeżo dostarczonych drogą pokarmową. Po treningu natomiast najlepsze są takie które się wolno wchłaniają czyli WPC, które ma za zadanie przez długi czas zmniejszać szanse na tzw. katabolizm.

Kolejnym aspektem, który pomaga zapobiec katabolizmowi są aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA). Mają one za zadanie dostarczeni energii do obciążanych mięśni, aby nie musiały szukać energii gdzie indziej – w mięśniach. Pobudzają hormony oraz syntezę białek, mocno przyspieszają regenerację mięśni. Przy częstym i intensywnym wysiłku duża ilość aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach w połączeniu z węglowodanami, mogą spowodować mocną redukcję tkanki tłuszczowej. Suplementacja powinna następować przynajmniej 2 razy dziennie (przed oraz po treningu). Jeśli dzielimy treningi siłowe oraz aerobowe – warto zastosować również pomiędzy nimi.

Aby pomóc odbudowie mięśnia po treningu, warto zaopatrzyć się również w Glutaminę. Aminokwas, który stanowi bardzo spory procent wszystkich aminokwasów, które mamy w tkance mięśniowej. Również wpływa anty-katabolicznie, przyspiesza regenerację oraz wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

Warto sięgnąć również po L-Karnitynę, która zaopatrza mitochondria w kwasy tłuszczowe, które następnie stają się świetnym źródłem energii podczas wysiłku fizycznego. Przynajmniej 1g w dni treningowe – na 2-3 godziny przed treningiem. W dni bez treningu dawka ok. 50%.

Węglowodany są również bardzo istotne w trakcie kuracji redukcyjnej. Można je suplementować w postaci Carbo, która jest mieszanką węglowodanów prostych i złożonych. Różni producenci różne proporcje zachowują, więc warto się zapoznać z etykietą. Jest to idealny suplement po treningowy, wyrównują straty energetyczne. Nie zaleca się uzupełniania diety węglowodanami przed treningiem podczas cyklu redukcyjnego.

Bardzo tanim i coraz częściej wykorzystywanym suplementem są kwasy Omega-3, czyli po prostu olej rybny, poprawia funkcjonowanie organizmu – niedobór spowalnia spalanie kwasów tłuszczowych w organizmie i obniż metabolizm.

Dodatkowo można dorzucić do diety kofeinę oraz zieloną herbatę.

Pamiętajcie, że redukcja tkanki tłuszczowej jest procesem długotrwałym. Przede wszystkim aby zmaksymalizować efekty, warto oczyścić organizm z wszelkich toksyn, by przywrócić prawidłowe działanie organizmu. Picie wody powinno się utrzymywać na poziomie min. 2l dziennie – co pomoże oczyszczać organizm z toksyn na bieżąco.