Internet dla najmłodszych

Współczesny Internet, szczególnie w ostatnim czasie mocno skoncentrował się na potrzebach najmłodszych. Powstały strony internetowe nastawione wyłącznie na rozrywkę i edukację dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To co jeszcze nie tak dawno wydawało się odległą przyszłością, zaledwie w ciągu kilkunastu lat rozwoju internetu w Polsce ziściło się na skalę, która przerosła oczekiwania niejednego.

strony internetowe

Strony internetowe i multimedia dla dzieci są kolorowe, dynamiczne, bogate w animacje oraz pełne przyjaciół z bajek. Na ich łamach najmłodsi mają do swej dyspozycji przeróżne gry logiczne, a nawet takie, które można by nazwać strategicznymi. Mogą oglądać bajki – te najnowsze i te, które bawiły ich rodziców. Nieraz proponowane zabawy mają charakter bardzo mocno edukacyjny i dzieci mogą dzięki nim poznawać alfabet, cyfry, ćwiczyć proste operacje matematyczne, a nawet poznawać słówka z języka obcego.

Niezwykle uroczy jest widok dwulatka który właśnie dorwał się do klawiatury i z niczym nieskrępowaną ekspresją radości, wciska po kolei wszystkie możliwe klawisze, by wywołać koleją reakcję u misia na ekranie. Przyjemnie jest popatrzeć, jak z upływem czasu, potrzebnym dziecku na rozwój zdolności motorycznych i naukę radzenia sobie z komputerem, strony internetowe przeznaczone dla dzieci przestają być dla naszego malucha tajemnicą.

Gry dla dzieci – kolorowe i przejrzyste, pozwalają na trening indywidualnego czasu reakcji, refleksu, ćwiczą precyzję ruchów dłoni i palców. Gry logiczne trenują umiejętność myślenia, rozwiązywania problemów i zagadek, w sposób daleki od nudy. Przyjazne dzieciom strony internetowe oferują gry rodzinne, przy których nieco starsze już dzieciaki mogą szaleć z rodzeństwem i rodzicami. Jeśli do tego (co dziś nie jest niczym nadzwyczajnym) w domu są dwa lub trzy komputery z dostępem do sieci, można rozegrać prawdziwy turniej.

Bardzo wartościową ofertą dla dzieci jest możliwość poznania często w asyście bohatera lubianej i popularnej bajki, alfabetu i cyfr. Jeśli trochę poszukać, mamy szansę znaleźć strony internetowe lub multimedia, gdzie taki bohater głośno wymawia litery wybierane przez dziecko i składa je w krótkie słowa. Pomaga to dziecku kojarzyć konkretny dźwięk litery z jej wyglądem. Oswaja to malucha z pismem, dzięki czemu w przyszłości nauka czytania może stać się dla niego przystępniejszą.

Korzystną ofertą jest też możliwość nauki języka obcego. Taka nauka odbywa się w bardzo przyjaznej dla dziecka i dopasowanej do jego indywidualnych potrzeb atmosferze. Bohater bajki, filmu czy jakieś sympatyczne zwierzątko, wymawia poszczególne proste słowa, pokazując jednocześnie na to, co słowo znaczy. Jednocześnie u dołu ekranu pojawia się to słowo, ułatwiając dzieciom, które umieją już czytać, przyswojenie lub trenowanie słówka. Dodatkowo strony internetowe czy multimedia służące nauce języków obcych dbają, by co i raz pojawiały się komunikaty zachęcające dzieci do głośnego powtarzania słów za lektorem i wspólnego śpiewania piosenek. Dla bardziej zaawansowanych dzieci wspaniałą gratką może być karaoke, oferowane już teraz powszechnie przez sklepy internetowe w języku, którego same dzieci chcą się uczyć.

Z kolei bardzo zapracowanym rodzicom przychodzą z odsieczą bajki, których prawdziwe skarbnice stanowią dzisiejsze strony internetowe dla najmłodszych. Dzieci znajdą tam bohaterów wykreowanych bardzo niedawno, lub w czasach kiedy od ziemi lewie odrastali ich rodzice. Bajki te zazwyczaj są bezpieczne, choć na wszelki wypadek każdy rodzić powinien dany serwis obejrzeć, zanim pozwoli dziecku z niego korzystać. Zazwyczaj jednak nie ma w nich przemocy, agresji, nie ma komunikatów podprogowych, nie pojawia się w nich plasowanie produktu, ani nie ma w nich innej reklamy, której celem byłoby traktowanie dziecka jako „łącznika” z portfelem rodzica.

I takich zalet serwisów dla dzieci można by wymieniać jeszcze dziesiątki, bo jest ich naprawdę wiele. Myślę jednak, że co najważniejsze zostało przedstawione, a warto jeszcze o jednej sprawie powiedzieć. Komputer z dostępem do internetu ma rzeczywiście szansę naprawdę stymulować rozwój naszych dzieci. Warto to docenić i wykorzystać. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od stopnia zaawansowania oferty dla dzieci i możliwości dopasowania jej do indywidualnych potrzeb i zdolności małych użytkowników, żadne strony internetowe, żadne serwisy i multimedia, żeby nie wiem jak genialne, nigdy nie zastąpią dzieciom prawdziwego kontaktu z ich rodzicami.

Dodaj komentarz