Zbilansowana dieta a szybkie tempo życia

Zbilansowana dieta a szybkie tempo życia

W dzisiejszych czasach, pełnych szybkiego tempa życia, pracy czy nauki, trudno jest się zatrzymać i przez chwilę zastanowić nad samym sobą. Co gorsza, trudno jest nawet zatrzymać się po to, aby spokojnie zjeść zdrowy, zbilansowany posiłek. Nie dziwi już nikogo, że zamiast spokojnie zaparzyć sobie kawę tradycyjną metodą, po czym delektować się nią długą chwilę, obecnie kupujemy kawę z automatu i wypijamy w biegu, idąc do biura. Nie zaskakuje, że zamiast przygotować w domu obiad dla siebie i rodziny, biegniemy do McDonalda, Burger Kinga, kebabu albo azjatyckiego barku, by przegryźć coś w pośpiechu. Tłuste frytki, hamburger, w którym trudno powiedzieć, czy jest prawdziwe mięso, dania pełne przypraw z glutaminianem sodu albo innymi konserwantami – to wszystko trafia do naszych organizmów, dostarczając kalorii i sprawiając, że nie czujemy głodu.

Ale czy naprawdę można powiedzieć, że odżywiamy się właściwie i dostarczamy ciału tego, czego potrzebuje? Niestety nie, a kiedy dodamy jeszcze do tego długotrwałą pracę przed komputerem, odpoczynek na kanapie przed telewizorem i poruszanie się głównie z pomocą samochodu, okazuje się, iż bezustannie narażamy się z własnej i nieprzymuszonej woli na liczne dolegliwości.

W odpowiedzi na taki stan rzeczy, coraz większa grupa specjalistów i aktywistów promuje zdrowy tryb życia. Co kryje się pod tym ogólnikowym pojęciem? W zasadzie odpowiedź na to pytanie nie powinna nikomu nastręczyć większych problemów, bo jest dość intuicyjna. Przede wszystkim jest to dbanie o siebie, do czego zaliczyć można dbanie o własną kondycję i sylwetkę, ale również o prawidłowe odżywianie i dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych makro– i mikroelementów. Przy czym warto podkreślić, że chodzi o naturalne ich źródła, a nie nagminnie reklamowane w telewizji preparaty i suplementy diety.

Zdrowy rozsądek powinien wystarczyć, by odpowiednio o siebie zadbać i dołączyć do stale rosnącego grona osób propagujących bardziej zbilansowane zachowania, ale jeśli nie starcza nam pomysłów, jak zorganizować swój czas i połączyć obowiązki, pasje oraz zdrowie, można też sięgnąć po odpowiednie poradniki. Nie brakuje ich na naszym rynku, gdyż na całe szczęście zdrowy tryb życia jest obecnie modny. A najprostszy przepis na niego? Jedz jak najbardziej naturalne produkty i stosuj bogatą, urozmaiconą dietę zamiast suplementów. Wysypiaj się, zamiast pić tak wiele kawy albo napojów energetycznych, niech one będą jedynie ostatecznym rozwiązaniem. Uprawiaj sport, który najbardziej Ci odpowiada i nie zmuszaj się do czegoś, co uważasz za nudne tylko dlatego, że zachęca Cię koleżanka albo jest to obecnie na topie. Ważne jest bowiem, by być aktywnym i spędzać czas na powietrzu, a nie dopasowywać się do cudzych preferencji, gdyż zdrowe życie to nie tylko smukłe ciało bez dolegliwości, ale i zadowolenie czy psychiczny spokój.